Peynirlerden izole edilen enterococcus faecium ve enterococcus faecalis izolatlarında glikopeptid direnç geni ve virülans gen varlığının araştırılması ve rektal sürveyans izolatlarıyla klonal ilişkinin irdelenmesi
Investigation of the presence of glycopeptide resistance gene and virulence gene in enterococcus faecium and enterococcus faecalis isolates isolated from cheese and investigation of clonal relationship with rectal surveillance isolates
- Tez No: 773003
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ ORAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Çalışmamızda hastanemiz mikrobiyoloji laboratuvarına çeşitli kliniklerden gönderilen rektal sürüntü örneklerinden izole edilen E. faecium izolatları ile pazar ve marketlerden alınan peynirlerden izole edilen E. faecium ve E. faecalis türleri dahil edildi. Rektal sürüntü örneklerinden elde edilen E. faecium izolatlarının %32'sinde vanA ve vanD genleri, %56'sında vanB geni ve %18'inde vanC geni saptanırken, vanE ve vanG genleri saptanmamıştır. Virülans genleri değerlendirildiğinde izolatların %8'inde asa1, %16'sında gelE, %48'inde esp ve %60'ında hyl geni tespit edilmiştir. cylA geni ise saptanmamıştır. Peynir örneklerinden elde edilen E. faecium izolatlarında vankomisin direnç geni saptanmamıştır. Virülans genleri olan asa1 ve gelE genleri %6,25, cylA geni %12,5, esp geni %25 oranında tespit edilirken, hyl geni saptanmamıştır. Peynir örneklerinden elde edilen E. faecalis izolatlarının %50'sinde asa1 ve gelE genleri, %27,7'sinde esp geni saptanırken, cylA ve hyl genleri saptanmamıştır. İzolatların %44,4'ünde vanB ve %61,1'inde vanD geni belirlenirken, vanA, vanC, vanE ve vanG genleri saptanmamıştır. Sonuç olarak, enterokokların peynir üretim sürecinde bulaşı ile peynir florasına dahil olduğu düşünülmüştür. Bu izolatlardan bazılarının patojen özelliğe sahip olması ve rektal sürveyans izolatları ile yakından ilişkili bulunması, peynirde enterokok varlığı ile ilişkili sağlık risklerinin iyi analiz edilmesi gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In our study, E. faecium isolates isolated from rectal swab samples sent to the microbiology laboratory of our hospital from various clinics, and E. faecium and E. faecalis species isolated from cheese bought from bazaars and markets were included. vanA and vanD genes were identified in 32% of E. faecium isolates obtained from rectal swab samples, vanB gene was detected in 56% and vanC gene was detected in 18%, vanE and vanG genes were not detected. When the virulence genes were evaluated, 8% of the isolates had asa1, 16% of the gelE, 48% of esp and 60% of hyl gene was detected. cylA gene was not determined. Vancomycin resistance genes were not detected in E. faecium isolates obtained from cheese samples. While the virulence genes asa1 and gelE genes were 6,25%, and cylA gene is 12,5% and esp gene was detected by 25%, hyl gene was not detected. The E. faecalis isolates obtained from cheese samples was include 50% of asa1 gene and 27,7% of esp gene, cylA and hyl genes were not determined. While the isolates include 44,4% vanB and 61,1% vanD gene, vanA, vanC, vanE and vanG genes were not detected. As a result, it was thought that enterococci were included in the cheese flora by contamination during the cheese production process. The fact that some of these isolates have pathogenic properties and are closely related to rectal surveillance isolates indicates that the health risks associated with the presence of enterococci in cheese should be analyzed well.