Kas krampı yaşayan hemodiyaliz hastalarına uygulanan aromaterapi masajının kramp sıklığı, ağrı şiddeti ve yaşam kalitesine etkisi
The effect of aromatherapy massage applied to hemodialysis patients with muscle cramps on cramp frequency, pain intensity and quality of life
- Tez No: 773004
- Danışmanlar: PROF. DR. SULTAN TAŞCI, PROF. DR. İSMAİL KOÇYİĞİT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Hemodiyaliz (HD) hastalarında oldukça sık karşılaşılan kas krampları, bireyleri biyo-psiko-sosyal yönden etkilemekte, günlük yaşam aktivitelerini sınırlamakta ve yaşam kalitelerini azaltmaktadır. Bu çalışma, dört hafta boyunca, haftada üç seans, 30 dakika (dk) süreyle lavanta, biberiye ve mercanköşk esansiyel yağları karışımı ile uygulanan aromaterapi masajının kramp sıklığı, ağrı şiddeti ve yaşam kalitesine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma, kantitatif ve kalitatif araştırma deseni kullanılarak öntest – sontest, randomize kontrollü ve tek kör bir çalışma olarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya 30 müdahale, 32 plasebo kontrol, 32 kontrol grubunda olmak üzere toplam 94 HD tedavisi alan birey dahil edilmiştir. Müdahale grubuna esansiyel yağlarla, plasebo kontrol grubuna bebek yağı ile klasik masaj uygulanmıştır. Çalışma için etik kurul onayı, kurum izinleri, hastalardan bilgilendirilmiş gönüllü olurları alınmıştır. Çalışma verileri; Kişisel Bilgi Formu, Visüel Analog Skala (VAS), Yaşam Kalitesi Endeksi Diyaliz Versiyonu-III (Ferrans&Powers) ve Bireysel Görüşme Formu kullanılarak toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Muscle cramps, a common entity in hemodialysis patients, affect individuals bio-psycho-socially, limit their daily life activities and reduce their quality of life. The present study was carried out to determine the effects of aromatherapy massage applied with a mixture of lavender, rosemary and marjoram essential oils - for a duration of 30 minutes for a session, three sessions in a week for a total of four weeks - on cramp frequency, pain intensity and quality of life. The study was conducted as a pretest-posttest, randomized controlled and single-blind study using a quantitative and qualitative research design. A total of 94 undergoing HD treatment individuals, including 30 in the intervention group, 32 in the placebo control group, and 32 in the control group were included in the study. The intervention group was consisted of patients who were massaged with essential oils and the placebo control group was consisted of those were massaged with baby oil. Ethics committee approval, institutional permissions, informed consent from the patientsfor the study were obtained. The data of the research Personal Information Form, Visual Analogue Scale (VAS), Quality of Life Index Dialysis Version-III (Ferrans & Powers) and were collected using Individual Interview Form.