Türkçe ile korecenin karşılaştırmalı morfolojisi
A Comparative morphology of Turkic and Korean languages
- Tez No: 7731
- Danışmanlar: PROF. DR. TALAT TEKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 286
Özet
ÖZET KONU:“Türkçe ile Korecenin Karşılaştırmalı Morfolojisi”Bu çalışma» hâlâ çözülmemiş olan Korece ile diğer Altay dilleri arasındaki yakınlık meselesinin çözümü amacıyla yapılmıştır. Tez iki kısımdan oluşmaktadır: I; Giriş ve II. Türkçe ile Korecenin karşılaştırmalı morfolojisi. Giriş kısmı üç konuya ayrılmıştır: 1. Altay dillerinin karşılaştırmalı morfolojisi üzerine yapılan çalışmalar; 2. Türk dillerinin karşılaştırmalı morfolojisi üzerine yapılan çalışmalar; 3. Kore dili üzerine yapılan gramer çalışmaları. ikinci kısımda Türkçe ile Korece arasındaki morfolojik denklikler üzerinde durulmuştur. Araştırmamızın en önemli bölümü olan ikinci bölüm ikiye ayrılmıştır: yapım ekleri ve çekim ekleri. Tezde yer alan Korece ile Türkçe arasındaki morfolojik denkliklerin toplam sayısı 92'dir. Bunlardan 32'si daha önce Ramstedt» biri Poppe ve diğer biri de B.H. Kim tarafından ileri sürülmüştür. Yeni eklenenlerin sayısı ise SS'dir. Bu rakamlar» Ramstedt'in dışında bu konu ile ilgilenen araştırmacıların pek fazla olmadığını açıkça göstermektedir. Demek istiyoruz ki* şimdiye kadar~ii- Kore'cenin Altay dillerinin tam bir üyesi olarak kabul edilmemesinin sebebi» Korecenin gerçekten Altay dillerinden uzak olması değil bu konu ile ilgili araştırmaların pek az olmasıdır. Tezde yer alan Türkçe ile Korece arasındaki morfolojik denkliklerin toplamı aşağıdaki gibidir: (a) 15 isimden isim yapma eki; (b) 22 fiilden isim yapma eki; (c) 7 isimden fiil yapma eki; (ç) 7 fiilden fiil yapma eki; (d) 3 çoğul eki; (e) 1 iyelik eki; (f) 1 sıralama bağlaç eki; (g) 9 durum eki; (h) 8 zamir; (i) 2 sayı adı ; (j) S edat ve (k) 12 fiil çekim eki olarak toplam 92 morfolojik denklik. Sonuç olarak diyebiliriz ki» sözkonusu diller arasında morfolojik unsurlar ödünçlemesinin pek kolay olamayacağının bilinmesi ve Korece ile Türkçe arasında bulunan ortak morfolojik unsurların Korşee ile diğer Altay dilleri arasındakinden daha çok sayıda olması Korece ile Türkçe arasındaki akrabalığın daha yakın olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT SUBJECT:“A Comparative Morphology of Turkic and Korean languages”This thesis has been written with the goal in mind of solving the up till now unresolved controversy of the relationship between Korean and the other Altaic languages. This thesis consists of two parts: I. Introduction and II. A Comparative Morphology of Turkic and Korean. The introduction is divided into 3 subjects: 1. research on the comparative morphology of the Altaic languages» 2. research on the comparative morphology of Turkic languages» and 3. research on the grammar of Korean. The second part focuses on the morphological correspondence between Korean and Turkic. This second and most important part of my study is sub-divided into two secions: derivations and inflections. A total of 92 morphological correspondences between Korean and Turkic have been detected and are presented here in this thesis. Of these, 32 have been proposed by Ramstedt and one each by Poppe and B.H. Kim. The remaining 58 are presented here for the first time. These figures show clearly that» apart from Ramstedt» the number of researchers who have worked on this subject until now has been quite-iv- insignificant. What is apparent then, is that a considerable number of members of the scientific community have been reluctant to include Korean as a full member of the Altaic languages, not because it is distant from them but because of the scarcity of research on this subject done until now. On the other hand» the number of morphological correspondences between Turkic and Korean found in this thesis are as follows: (a) 15 denominal noun suffices; (b) 22 deverval noun suffixes; (c) 7 denominal verb" suff iKes; (ç) 7 deverbal verb suffixes; (d) 3 plural suffixes; (e) 1 possesive suffixes; (f) 1 coording conjuctive suffix; (g) 9 cases; (h) 8 pronouns; (i) 2 numerals ; (j) 5 particles (k) 12 finite verb inflection. The total of morphological correspondences is 92. In conclusion, the fact that the morphological elements are not easily borrowed between languages» added to the fact that the common morphological elements between Korean and Turkic are more numerous than between Korean and the other Altaic languages» show that Turkic and Korean have an even closer genetic affinity.