Enflasyon hedeflemesi döviz kuru ilişkisinin analizi: Seçilmiş OECD ülkeleri üzerine bir uygulama
Analysis of relationship between exchange rate and inflation targeting: An application on choosen OECD countries
- Tez No: 773102
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR GÖVDERE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Enflasyon hedeflemesi, 1990'lı yıllardan sonra enflasyonla mücadele ve fiyat istikrarını sağlamaya yönelik olarak birçok ülke tarafından kullanılan bir politikadır. Çalışmanın temel sorusu enflasyon hedeflemesi ile döviz kuru arasında nasıl bir ilişki var? Bu çalışmada, enflasyon hedeflemesi döviz kuru arasındaki ilişki, 2006-2021 yıllarını kapsayan seçilmiş OECD ülkeleri veri seti kullanılarak panel veri yöntemi ile analiz edilmektedir. Çalışmada, OECD ülkeleri arasından enflasyon hedeflemesi stratejisini uygulayan on yedi ülke örneklem olarak belirlenmiştir. Bu bağlamda kullanılan değişkenler olarak, reel efektif döviz kuru (bağımlı değişken), reel faiz oranı, genel ekonomik büyüme, enflasyon, doğrudan yabancı yatırım girişi, toplam rezerv, cari denge, M3 para arzı ve enflasyon hedeflemesi verilerine panel veri analizi kullanılmıştır. Serilerin durağanlığını ölçmek için Levin Lin ve Chun (LLC) testi yapılmıştır. Elde edilen ampirik bulgular, reel efektif döviz kurunu etkileyen değişkenlerden, Merkez Bankası toplam rezervi, M3 para arzı, büyüme, cari denge, reel faiz oranı ve enflasyon oranı değişkenleri istatistiksel olarak anlamlı iken, doğrudan yabancı sermaye girişi değişkeninin anlamlı olmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Inflation targeting is a policy used by many countries after the 1990s to anti-inflation and ensure price stability. The main question of the study is, what is the relationship between inflation targeting and exchange rate? In this study, the relationship between inflation targeting and exchange rate is analized by panel data method using the data set of selected OECD countries covering the years 2006-2021. In the study, seventeen countries that implement the inflation targeting strategy among OECD countries were determined as the sample. As the variables used in this context, panel data analysis was used on real effective exchange rate, real interest rate, general economic growth, inflation, foreign direct investment inflow, total reserve, current account balance, M3 money supply and inflation targeting data. Levin Lin and Chun (LLC) test was used to measure the stationarity of the series. Obtained empirical findings indicate that while the Central Bank total reserve, M3 money supply, growth, current account balance, real interest rate and inflation rate variables, which are among the variables affecting the real effective exchange rate, are statistically significant, the foreign direct capital inflow variable is not significant.