نحو تطبيق مناطق اقتصادية خاصة تشاركية:تحليل الاقتصاد التركي
Katılım özel ekonomik bölgelere yönelik uygulamalar: Türkiye ekonomisinin analizi / Towards applying participatory specialeconomic zones: Turkish economy analysis
  1. Tez No: 773131
  2. Yazar: MUNİS AKKAD
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDALRAHMAN M. I. MIGDAD
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Hukuk, Kamu Yönetimi, Economics, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tez, Türkiye'de ekonomik istikrarı sağlamak amacıyla, yalnızca reel ekonomi faaliyetlerinde bulunan şirket ve işletmeleri desteklemek için münhasır katılımcı finansmana dayalı, küresel olarak yeni bir tür özel ekonomik bölge oluşturma olasılığını tartışmayı amaçlamaktadır. Bu tip özel ekonomik bölgelerin başlığını“Katılım Bölgeler”olarak önermektedir . Tez, yarı yapılandırılmış görüşmelerden birincil verileri ve üç Türk yerel kanunu tarafından temsil edilen ikincil verileri toplamak için analitik tanımlayıcı metodolojiyi kullanmıştır. Ve veriler analiz edilerek, en önemlisi Katılım Bölgelerinin yeni bir kanunla, diğer özel ekonomik bölge türlerine göre ve dikkate alınması gereken özel şartlarla oluşturulabilmesi olasılığı olan bir dizi sonuca ulaşılmıştır. Tez ayrıca ekonomide İslam Hukuku uygulamasını ölçmek için özel bir ölçek buldu.
Özet (Çeviri)
The thesis aim to discuss the possibility of creating a globally new type of special economic zones in Turkey, which is based on the exclusive participatory financing to support companies and businesses handeling real economy activities only, with the aim of achieving economic stability in those zones. it suggests a title of this type of special economic zones as“Participatory Zones”.(PZ). The thesis used the analytical descriptive methodology to collect primary data from semi-structured interviews, and secondary data represented by three Turkish local laws. and by analyzing the data, a set of results was reached, the most important of which is the possibility of establishing the Participatory Zones by a new law, as per other types of special economic zones, and with special conditions to be considered. Thesis also found a special scale to measure Shariah application in the economy. هدفت الرسالة إلى مناقشة إمكانية إيجاد نوع جديد من المناطق الاقتصادية الخاصة وتطبيقه في تركيا، والمعتمدة على حصرية التمويل التشاركي فيها لدعم الشركات والأعمال المتداولة بفعاليات الاقتصاد الحقيقي فقط بهدف تحقيق الاستقرار الاقتصادي فيها. واقترحت الرسالة تسمية هذا النوع من المناطق الاقتصادية الخاصة“بالمناطق التشاركية”. استخدمت الرسالة المنهجية الوصفية التحليلية لجمع بيانات أولية من مقابلات شبه منظمة، وبيانات ثانوية متمثلة بمجموعة معية من القوانين المحلية التركية، وبتحليل البيانات تم التوصل إلى مجموعة من النتائج أهمها، إمكانية إنشاء المناطق التشاركية بقانون خاص بها قياسا على أنواع أخرى من المناطق الاقتصادية الخاصة وبشروط معينة. وفي معرض تحديد الموضع الإداري لهذه المناطق توصلت الرسالة إلى إيجاد مقياس خاص لقياس التطبيق الشرعي في الاقتصاد.