Total diz artroplastisi öncesi aktif ısıtmanın ameliyat sırası vücut sıcaklığı ve konfora etkisi
The effect of active warming before total knee arthroplasty on body temperature and comfort
- Tez No: 773141
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EDA DOLGUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Amaç: Bu araştırma, Total Diz Artoplastisi öncesi aktif ısıtmanın (sıcak hava üflemeli sistem) ameliyat sırası vücut sıcaklığı ve konfora etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Yöntem: Araştırma Consolidated Standards of Reporting Trials (CONSORT) kılavuzuna göre tasarlanmış randomize kontrollü deneysel bir araştırmadır. Araştırma, bir Devlet Hastanesinin Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği ve Merkezi Ameliyathanesi'nde 2 Kasım 2021-8 Haziran 2022 tarihleri arasında Bilateral Total Diz Artroplastisi uygulanan 27 girişim ve 27 kontrol grubu olmak üzere toplam 54 hasta ile yapıldı. Araştırma verilerinin toplanmasında, Hasta Tanıtım Formu, Ameliyat Sırası Dönem Veri Toplama Formu, Hasta Vücut Sıcaklığı İzlem Çizelgesi, Perianestezi Konfor Ölçeği (PKÖ), Sıcaklık Konfor Algı Skalası (SKAS) ve Vücut Sıcaklığı Ölçüm Cihazı kullanıldı. Araştırmada girişim grubu hastalarına cerrahi girişim öncesi Ameliyat Öncesi Bakım Ünitesi (AÖBÜ)'nde 30 dakika ön ısıtma yapıldı. Kontrol grubu hastalarına ameliyat öncesi ön ısıtma yapılmadı. Girişim ve kontrol grubundaki hastalar ameliyat sırasında ısıtıcı yatak ile ısıtıldı. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemler (yüzde, ortalama, standart sapma, medyan), bağımlı ve bağımsız gruplarda t testi, kategorik değişkenler için Kikare analizi, tekrarlı ölçümler için ANOVA testi, sürekli değişkenler arasındaki ilişkinin analizinde Pearson ve Speaman's korelasyon analizi kullanıldı. Bulgular: Hastaların %61.1'inin 65 yaş ve üzeri, %92.6'sının kadın, %72.2'sinin kronik hastalığı olduğu, 70.4'ünün daha önceden ameliyat olduğu ve % 98.2'sinin sigara kullanmadığı bulundu. Girişim ve kontrol grubunda sosyodemografik özellikler açısından istatistiksel bir anlamlılık saptanmadı (p>0.05). Ameliyat odasına ilk giriş sıcaklığı, anestezi verildikten sonra, cerrahi işlemin 0., 15., 30., 45., 60. ve 75.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to determine the effect of active warming (forced-air system) on intraoperative body temperature and comfort before Total Knee Arthroplasty (TKA). Method: This study is a randomized controlled experimental study designed according to the Consolidated Standards of Reporting Trials (CONSORT). The study was conducted with a total of 54 patients, 27 of whom were in the intervention group and 27 in the control group, who underwent bilateral Total Knee Arthroplasty between 2 November 2021 and 8 June 2022 in a State Hospital's Orthopedics and Traumatology Clinic and Central Operating Room. Patient Information Form, Intraoperative Period Data Collection Form, Patient Body Temperature Monitoring Chart, Perianesthesia Comfort Questionnaire (PCQ), Temperature Comfort Perception Scale (TCPS) and Body Temperature Measurement Device have been used for collecting the study data. In the study, prewarming was applied to the patients in the intervention group for 30 minutes in the Preoperative Care Unit (PCU) before the surgical intervention. The prewarming was not applied to the patients in the control group before surgery. The patients in the intervention and control groups were warmed with a heating bed during the surgery. Descriptive statistical methods (percentage, mean, standard deviation, median) were used for data evaluation; t test was used in dependent and independent groups; Chi-square analysis was used for categorical variables; ANOVA test was used for repeated measurements, and Pearson and Speaman's correlation analysis were used to analyze the relationship between continuous variables. Results: It was found that 61.1% of the patients were 65 years and older; 92.6% of them were female, 72.2% of them had a chronic disease; 70.4% of them had underwent surgery before and 98.2% of them were non-smokers. No statistical significance was found in terms of sociodemographic characteristics in the intervention and control groups (p>0.05).