Zorbalık mağduriyetinin yordayıcıları olarak öz-şefkat, çocukluk deneyimleri ve temel psikolojik ihtiyaçlar: Bir karma yöntem araştırması
Self-compassion, childhood experiences, and basic psychological needs as predictors of bullying victimization: A mixed method study
- Tez No: 773145
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMİN ALİYEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu araştırmada lise öğrencilerinin zorbalık mağduriyetini yordamada öz-şefkat, çocukluk deneyimleri ve temel psikolojik ihtiyaçların rolü ele alınmaktadır. Ayrıca lise öğrencilerinin zorbalık mağduriyeti konusundaki görüşleri de nitel bulgular eşliğinde incelenmiştir. Bir karma yöntem araştırması olan bu çalışmada“Kişisel Bilgi Formu”,“Çok Boyutlu Zorbalık Mağduriyeti Ölçeği”,“Öz-Şefkat Ölçeği Kısa Formu”,“Ergenler İçin Okulda Temel Psikolojik Gereksinimler Ölçeği”,“Çocukluk Deneyimleri Ölçeği”ve“Görüşme Formu”kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemi nicel boyutta 579 öğrenci, nitel boyutta 12 öğrenciden oluşmaktadır. Verilerin analizi için T-Testi, Pearson Korelasyon ve Hiyerarşik Regresyon Analizi kullanılmış ve içerik analizi yapılmıştır. Araştırma bulgularında demografik değişkenlerden ekonomik durum, sınıf düzeyi ve okul türü ile öz-şefkat, çocukluk deneyimleri ve temel psikolojik ihtiyaçların zorbalık mağduriyetinin anlamlı yordayıcıları olduğu görülmüştür. Ayrıca lise öğrencilerinin görüşleri ışığında zorbalık mağduriyetine ilişkin deneyimler, mağduriyetin etkileri, risk faktörleri ve koruyucu faktörler belirlenmiştir. Sonuç olarak, lise öğrencilerinin zorbalık mağduriyetinin bireysel özellikler ve geçmiş yaşantılar ile ailesel ve çevresel faktörlerle ilişkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the role of self-compassion, childhood experiences and basic psychological needs in predicting bullying victimization of high school students is discussed. In addition, the views of high school students on victimization of bullying were also examined in the light of qualitative findings. In this study, which is a mixed method research,“Personal Information Form”,“Multi dimensional Bullying Victimization Scale”,“Self-Compassion Short Form”,“Basic Psychological Needs Scale at School for Adolescents”,“Childhood Experiences Scale”and“Interview Form”used. The sample of the research consists of 579 students in the quantitative dimension and 12 students in the qualitative dimension. T-Test, Pearson Correlation and Hierarchical Regression Analysis were used for data analysis and content analysis was performed. In the research findings, it was seen that demographic variables such as economic status, class level and school type, self-compassion, childhood experiences and basic psychological needs were significant predictors of bullying victimization. In addition, in the light of high school students' opinions, experiences of bullying victimization, effects of victimization, risk factors and protective factors were determined. As a result, it was concluded that high school students' bullying victimization is related to individual characteristics and past experiences, and familial and environmental factors.