Simulation of ındustrial refrigeration plants under variable load conditions
Değişen yük koşulları altında çalışan endüstriyel soğutma sistemlerinin modellenmesi
- Tez No: 77315
- Danışmanlar: PROF. DR. FEHMİ AKDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Vli ÖZET Bu çalışmada bir soğuk hava deposunda soğutma yüklerinin zamana bağlı değişimini veren matematiksel bir model geliştirilmeye çalışılmıştır. Bu matematiksel model soğutulan mahal havası, ürün, oda duvarları, evaporator, soğutma sistemi ve çevre gibi alt sistemlerin biribiri ile etkileşiminden meydana gelmiştir. Matematiksel ifadeler kütle ve enerji dengelerinin bazı kabuller yardımı ile basitleştirilmesiyle elde edilmiştir. Evaporatorde meydana gelen defrost olayı bu modele dahil edilmiştir. Sistemde zamana bağımlı olmayan sabitlerin bir kısmı çeşitli kaynaklardan sağlanan tablolardan bulunmuş, diğerleri ise gerekli formülasyonlarm çözümü veya ölçümler sonucu elde edilmiştir.Bu sabitler kullanılarak sistemdeki zamana bağımlı değişkenlerin en önemlilerinin çalışma periyodu boyunca değişimi elde edilmiştir. Elde edilen sonuçlar bir soğuk hava deposunda yapılan ölçümler sonucu elde edilenlerle karşılaştırılmıştır. Soğutulan mahalin sıcaklık ve bağıl nemindeki değişim defrost ve soğutma periodu boyunca rapor edilmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT A simulation model for dynamic processes in cold - storage plants is presented. It consist of interacting subsystems like cold- store air, goods, room, structures, cold store walls, evaporator, refrigerator and environment. The mathematical description is based on mass and energy balances, coupled with simple assumptions on heat and mass transfer. Freezing of goods and frosting of the evaporator is accounted for, as well as the possibility of defrosting. An advantage of this model is its limited number of parameters. Most of them can be determined from readily available information from data sheets. Using these parameters, the transient behaviour of the most important variables in cold - store operation can be predicted. Such predictions are compared to experimental data taken in the present work in a medium size cold store. The transient behaviour of the temperature and relative humidity in that cold store is reported for a cooling period and for a defrosting period.