Dry and semi-dry flue gas desulfurization with charged injection of hydrated lime
Hidrate kireç enjekte edilen kuru ve yarı kuru desülfürizasyon
- Tez No: 77316
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSEN MÜEZZİNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET Ülkemizde son yıllarda asit yağışlarının olumsuz etkileri o kadar üst seviyeye ulaşmıştır ki bir an önce önlem alınması gerekmektedir. Kükürt oksitleri baca gazından uzaklaştırmak için uygulanan yöntemlere desülfürizasyon adı verilmektedir.Desülfürizasyon metodları başlıca üç gruba ayrılmaktadır. Bunlar: 1) Kuru prosesler : Adsorpsiyon, desorpsiyon, kemisorpsiyon 2) Yan kuru prosesler Sprey yıkayıcılar 3)Islak yıkama yöntemleri Kireçle yıkama Bu çalışmada kuru desülfürizasyon yöntemi kullanılmıştır. Deneysel çalışmalar gerçek ölçekli bir tesiste, Bergama'da özel bir mekanda yapılmıştır. Kullanılan sistemde baca gazına su ve kireç bazlı sorbentler ilave edilmiş ve Şekil 5.1 'de görülen noktalarda ölçümler yapılmıştır. Her seride farklı sorbent veya katkı maddeleri kullanılmıştır. Ölçümler sonucunda optimum çalışma koşullarının belirlenmesi amacıyla ölçüm noktalarından elde edilen veriler kullanılarak istatistiksel analizler uygulanmıştır. Deneyler sonucunda desülfürizasyon veriminin sıcaklık ve Ca/S oranından etkilendiğigözlenmiş ve yapılan istatistiksel analizler sonucunda sıcaklığın daha etkili parametre olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT The effects of the acid rain so far reaching and so permanent in character in Turkey that we can't afford to let more time pass without moving to reduce the acidity. SOx to cover both SO2 and SO3 which is normally less in percentage but much more effective in impacts in the environment, cause much of these acid rain problems. The methods which are used to remove the SOx from the flue gas is called the flue gas desulfurization. Flue gas desulfurization (FGD) is also abbreviated as deSO x throughout this work. Some of the major processes under development for SOx removal from stack gases appears below.. Dry Processes : Dry sorption processes, adsorption desorption and chemisorption ( sorption with chemical reaction) processes.. Semi- dry Processes : Spraying scrubbers,other scrubbers.. Wet Scrubbers : Lime scrubbers Although system efficiency of wet system is higher, because of the sludge disposal and scaling problems, last years dry desulfurization systems have more importance. As a scope of this study dry flue gas desulfurization process is used. Experimental studies were made in an experimental full scale boiler unit in a private home in Bergama. System properties used in this full scale testing program of the retrofit dry sorbent injection (DSI) system were prior humidification and activated hydrated limebased sorbent injection. Six different series experiments were made. At each series sorbents or additives changed. At the end of the studies some statistical analysis were applied to determine the optimum conditions of the system by using deSOx efficiency data obtained from different measured parameters at several critical points It was concluded that temperature and Ca/S ratio are two important parameter deSOx efficiency is effected from and temperature is more effective parameter on efficiency.