Farklı kitap okuma tekniklerinin 60-72 aylık çocukların dil edinimine etkisinin incelenmesi
- Tez No: 773176
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞARE AKTAŞ ARNAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmada, farklı kitap okuma tekniklerinin 60-72 aylık çocukların dil edinimine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklem grubunu Gaziantep il merkezindeki bir anaokuluna devam eden 60-72 ay aralığındaki her sınıftan 15 çocuk olacak şekilde toplam 45 çocuktan oluşturmaktadır. Sınıfların dil edinim düzeylerini eşitleyebilmek için Türkçe Erken Dil Gelişimi Testi (TEDİL) kullanılmış ve buna göre gruplardaki çocukların dil gelişim puanları belirlenmiştir. TEDİL testi sonucunda üç sınıftaki çocukların ön test puanlarının eşit olduğu saptanmıştır. Daha sonra her üç sınıftaki çocukların dil edinim düzeylerini belirlemek amacıyla sessiz kitap uygulanmış ve çocukların kitapta gördüğü resimlere bakarak hikâye anlatması istenmiş ve anlattıkları hikâyeler kaydedilmiştir. Öntest verileri toplandıktan sonra her bir sınıfta farklı hikâye okuma teknikleri kullanılarak 6 hafta süresince haftada 3 kitap olmak üzere toplam 18 hikâye kitabı okunmuştur. Uygulama sürecinde 3 sınıfın her birinde farklı kitap okuma tekniklerinden dijital kitap okuma, etkileşimli kitap okuma ve geleneksel (düz) kitap okuma teknikleri kullanılmıştır. Uygulama sonrası çocukların dil örneklerine ilişkin sontest verileri TEDİL ve sessiz kitap aracılığıyla toplanmıştır. TEDİL aracılığıyla toplanan veriler ölçeğin hesaplanma yöntemine göre değerlendirilmiştir. Sessiz kitap aracılığıyla toplanan veriler içerik analizi yöntemi kullanılarak analiz edilmiş ve SPSS 22.0'a taşınmıştır. SPSS 22.0'da non-parametrik testlerden, Kruskal-Wallis testi ve Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Öntest ve sontestte toplanan veriler kıyaslanarak bulgulara ulaşılmıştır. Araştırma sonucunda farklı kitap okuma tekniklerinin 60-72 aylık çocukların dil edinimlerine etkisi olduğu görülmüştür. Dijital kitap okumanın geleneksel kitap okuma tekniğinden daha etkili bir teknik olduğu saptanmıştır. Aynı zamanda dijital kitap okuma ile etkileşimli kitap okuma karşılaştırıldığında çocukların dil ediniminde iki okuma tekniği açısından anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Bu nedenle, sınıf içi ve sınıf dışı ortamlarda dijital kitap okuma tekniğinin geleneksel kitap okuma tekniğine göre daha fazla tercih edilmesi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the effects of different book reading techniques on language acquisition of 60-72 month old children. The sample group of the study consists of 45 children in total, 15 children from each class, between the ages of 60-72 months, attending a kindergarten in the city center of Gaziantep. The Turkish Early Language Development Test (TEDİL) was used to equalize the language acquisition levels of the classes, and the language development scores of the children in the groups were determined accordingly. As a result of the TEDIL test, it was determined that the pre-test scores of the children in the three classes were equal. Then, a silent book was applied to determine the language acquisition levels of the children in all three classes, and the children were asked to tell stories by looking at the pictures they saw in the book, and the stories they told were recorded. After the pretest data were collected, a total of 18 story books were read, 3 books a week, for 6 weeks by using different story reading techniques in each class. During the application process, digital book reading, interactive book reading and traditional (plain) book reading techniques were used in each of the 3 classes. After the application, the posttest data on the language samples of the children were collected through TEDİL and the silent book. The data collected through TEDIL were evaluated according to the calculation method of the scale. The data collected through the silent book were analyzed using the content analysis method and moved to SPSS 22.0. In SPSS 22.0, non-parametric tests, Kruskal-Wallis test and Mann Whitney U test were used. Findings were obtained by comparing the data collected in the pretest and posttest. As a result of the research, it was seen that different book reading techniques had an effect on the language acquisition of 60-72 months old children. It has been determined that digital book reading is a more effective technique than traditional book reading technique. At the same time, when digital book reading and interactive book reading were compared, no significant difference was found in children's language acquisition in terms of two reading techniques. For this reason, it can be suggested that digital book reading technique should be preferred more than traditional book reading technique in classroom and out-of-class environments.