İşitsel Beyin Sapı İmplantı (ABI) kullanan bir çocuğun iletişim ve dil becerilerinin incelenmesi: Durum çalışması
Examination of communication and language skills of a child using Auditory Brainstem Implant (ABI): Case study
- Tez No: 773175
- Danışmanlar: PROF. ZERRİN TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşitme Engelliler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu araştırmanın amacı, işitsel beyin sapı implantı (ABI) kullanan bir çocuğun iletişim ve dil becerilerinin doğal ortamlarında incelenmesidir. Durum çalışması olarak desenlenen bu araştırmanın katılımcıları; beşinci sınıfa devam eden ve ABI kullanan bir kız çocuğu, onun ailesi ve öğretmenleridir. Araştırma verileri; yarı katılımcı gözlemler, görüşmeler, ürünler, belgeler ve araştırmacı günlüğü yoluyla toplanmıştır. Toplanmış olan veriler araştırma sürecinde ve sonunda gerektiğinde betimsel, gerektiğinde tümevarımsal olarak analiz edilmiştir. Araştırmanın bulguları, ABI kullanan çocuğun konuşmayı anlayabildiği ve konuşarak iletişim kurduğunu göstermiştir. Diğer yandan odak çocuğun sözlü dil becerilerinin işiten akranlarının dil becerilerini geriden takip ettiği, ailesinin ve öğretmenlerinin odak çocuğun dil becerilerini desteklemek için bazı uygulamalar yaptıkları bulunmuştur. Odak çocuğun iletişim döngülerinde ortaya çıkan aksaklıkların, odak çocuğun konuşma anlaşılırlığından ve içeriğin anlaşılmamasından kaynaklandığı, bu aksaklıkları onarmak için çeşitli stratejilerin kullanıldığı görülmüştür. Ayrıca okul çağında olan odak çocuğun akademik yaşantılarının da dil ve iletişim becerilerinden etkilendiği bulunmuştur. ABI kullanan bir çocuğun dil ve iletişim becerilerini inceleyen bu nitel araştırmanın alanyazın katkı sağlayacağı, ABI adayı olan ya da ABI kullanan çocukların ailelerine ve öğretmenlerine bakış açısı sağlayabileceği, ABI kullanan bir çocuğun dil ve iletişim becerilerini desteklemek ile ilgili öneriler sunabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the communication and language skills of a child using an auditory brainstem implant (ABI) in their natural environment. The participants of this research, which was designed as a case study; A fifth-grade girl using ABI, her parents and teachers. Research data; collected through semi-participant observations, interviews, products, documents, and researcher's diary. The collected data were analyzed descriptively and inductively when necessary during the research process and at the end. The findings of the study showed that the child using ABI could understand speech and communicate by speaking. On the other hand, it was found that the oral language skills of the focus child lag behind the language skills of his hearing peers, and his parents and teachers made some practices to support the language skills of the focus child. It has been observed that the disruptions in the focus child's communication cycles are caused by the focus child's speech intelligibility and the inability to understand the content, and various strategies are used to repair these disruptions. In addition, it was found that the academic life of the school-age focus child was also affected by language and communication skills. It is thought that this qualitative study examining the language and communication skills of a child using ABI will contribute to the literature, provide a perspective to the families and teachers of children who are ABI candidates or use ABI, and offer suggestions to support the language and communication skills of a child using ABI.