Clausewitz ve Schmitt'te politika-savaş ilişkisine dair bir analiz
An analysis of the relationship between politics and war in Clausewitz and Schmitt
  1. Tez No: 773198
  2. Yazar: ÜMİT YAŞAR İREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA GÜNSOY TUROWSKI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Teknolojik alanda yaşanan gelişmeler savaşlarda da köklü değişimlere neden olmuştur. Bu tezin temel amacı, savaşlarda yaşanan bu değişimler sonrasında Clausewitz'in "savaş sadece politikanın başka araçlarla devamıdır.'' argümanının geçerliliğini koruyup korumadığını Carl Schmitt'in görüşlerinden istifade ile sorgulamaktır. Bu çerçevede, tezin ilk bölümünde, savaşın kavramsal incelemesi ile savaşın felsefe içerisindeki yeri ele alınmıştır. Müteakiben savaşlarda yaşanan dönüşümler ile Clausewitz'in savaş üzerine görüşlerine yer verilmiştir. Tezin ikinci bölümünde, politikanın kavramsal analizi ile Schmitt'te politik olan savaş ilişkisi incelenmiştir. Sonuç bölümünde ise günümüzde savaş ile politikanın bir bağlatısının olmadığına dair iddialar incelenerek Clausewitz'in tezinin geçerlilik durumu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Technological developments have caused radical changes in wars. Main purpose of this thesis is querying the validity of Clausewitz's arguments which states '' war is a continuation of policy by other means'' after these radical changes in wars by utilizing the Carl Schmitt's opinions. Within this scope, in the first part of the thesis, it is considered that conceptual examination of war and the place of war in philosophy. Following, it is discussed transformations of wars and ideas of Clausewitz about war. In the second part of the thesis, it is examined conceptual analysis of policy and politicized war relations at Schmitt. In the conclusion part, it is evaluated that the validity of Clausewitz by analyzing claims about there is no correlation between policy and war in these days.