Türkiye'de terör sorunu ve sosyal politika stratejileri açısından çözümleri
Terror problem in Turkey and solutions in terms of social political strategies
- Tez No: 210342
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SEYYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Sosyal Siyaset Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 303
Özet
Devletlerarası iliskilerin temel ilkelerinin en basında; ?karsılıklı güçler dengesi? prensibi yatmaktadır. Uluslararası arenada, bir devletin, diger bir devlete kıyasla güç dengesini lehine çevirmesi, gücünü artırması, neredeyse dünya tarihinin yasına es deger bir süreçtir. Devletler arasında süren rekabet her zaman ?güç dengesi?ni lehine çevirmek amacıyla yürütülmüstür. Askeri, politik ve ekonomik gücü elde eden devlet, kendi çıkarları dogrultusunda dünya politikasını biçimlendirmeye çalısmıstır. Endüstri Devrimi ve Emperyalizm ortaya çıkana kadar devletlerarası rekabet nedeniyle olusan silahlı çatısmalar genellikle topyekun savas seklinde tezahür etmistir. Prusyalı General Clausewitz;?Savas, politikanın baska araçlarla devamıdır.? demistir, terör ise milletlerarası rekabetin en kanlı aracı olarak karsımıza çıkmaktadır. Dünya savaslarının yıkıcı gücünü tecrübe eden devletler, benzer katliamları bir daha yasamamak amacıyla tüm söylemlerinde barısçı açıklamalara yer vermekle birlikte, uluslararası arenadaki rekabet her zaman sürmüs, söz konusu rekabetin araçları ise özellikle ?Soguk Savas Dönemi?nin baslaması ile birlikte degismeye baslamıstır. ki kutuplu dünya düzeninde yasanan rekabette, geçmis dönemdeki topyekun savasların yerine farklı bir araç kullanılmaya baslanmıstır; ?terör?. Terörü vurgularken ve çözümler ararken, anılan sorun ile sadece mikro düzeyde mücadele etmenin yetersiz oldugu, makro boyutlarda, uluslararası kurum ve kurulusların da destegini almak suretiyle bir çözüm stratejinin gelistirilmesinin gerekliligi ortaya çıkmıstır. Bunun için öncelikle tüm dünya uluslarının üzerinde kesin olarak anlasmaya varabilecegi bir terör tanımı gerekmektedir. Çünkü bir devletin terörist olarak kabul ettigi unsurlar baska bir ülke tarafından özgürlük savasçısı olarak algılanmakta, terör söz konusu kavram kargasasından ustalıkla yararlanabilmektedir. Çalısmamız, küresellesmenin her alanda kendisini hissettirdigi dünyada etkilerini çok daha yıkıcı boyutlara tasıyan terör fenomeninin genel görünümünü ortaya koymak, söz konusu sorunun Türkiye'deki boyutlarını tarihsel gelisimi ile birlikte analiz etmek ve terör sorununa sosyal politikalar çerçevesinde çözümler üretmek amacıyla yapılmıstır. Tezimizde, ilk etapta, terörün tanımlaması, tarihi gelisimi, uluslararası ve Türkiye'deki boyutu ve üzerinde durulacak, Türkiye'de terör türleri, çıkıs sekilleri ve etkileri anlatılacaktır. Akabinde, Türkiye'de terör ile mücadelede; politik, idari ve stratejik uygulamaların analizi yapılacak, tavsiyeler sunulacaktır. Tezimiz, bir sosyal risk olan terör ile mücadelede Türkiye'de, sosyal politika alanında alınabilecek önlemlerin ortaya konulması ile sona erecektir. Bu baglamda çalısmanın amaçlarını su sekilde ifade etmek mümkündür; a) Terörün ortak tanımının olusturulmasına agırlık vermek, terörizm sekilleri ve etkilerinin ortaya konularak, terörün genel profilinin ortaya çıkarılması, b) Türkiye'de, meydana gelen; etnik, bölücü ve sözde dini motifli terör hareketlerinin kısa tarihçelerinin incelenmesi, c) Türkiye'de, terör sorununun çözülmesi amacıyla günümüze kadar uygulanan devlet politikalarının analizi ve bu çerçevede alınabilecek önlemler üzerinde durulacak ve d) Tezimiz, terör ile mücadelede sadece güvenlik ve istihbari çalısmaların etkili olmayacagı, aynı zamanda koruyucu sosyal politikalar ve sosyal rehabilitasyon programları gibi akut tedbirler alınmasının gerekliligi vurgulayarak sona erecektir.
Özet (Çeviri)
Fore and foremost principle at interstate relations is ?mutual powers balance?. The process at international arena of changing powers balance into own?s favour and increase its power is almost equal to world?s history. Competition maintaining among states has always been in a way that turning ?power balance? into own?s favour. The state that holding military, politics and economic power in its hand has always tried to form global politics in the frame of own interests. Armed clashes due to interstate competitions until looming of Industrial Revolution and Imperialism appeared by and large as total warfare. In the words Prussian general Clausewitz ? War is sequel of politics with other tools?. Terror is taking the floor as the bloddiest tool of international competition. Although the states experienced the ignominious force of the world wars make peaceful discours in order not to live the same massacres intrnational competition has always been in force. The means of the said competition started to change by ?Cold War Period?. In a world order with bipolar the competition has started a novice tool instead of the one used in total warfare. This is terror. By emphasizing terror and finding solution for it it has been well understood that to struggle with it in only micro level is not efficient. It is necessary to gain support of international establishments in macro sizes. Solution strategy must be developped in this way. Accordingly it is necessary to redifine terror in a way that all the states over the world should agree it. As the points that is accepted as terrorist by a state called freedom warrior by another state. Terror wisely benefits from this confusion. This study is made in order to explore terror in its general view that in a globalization period it has been more ignonimios and bloody to anylize the sizes of the fact in Turkey with its historical development and to solve the problem in the frame of social politics. In our thesis first of all terror is defined emphasizing historical development and sizes of international and Turkey as well as terror kinds in Turkey, forms of appearances and its effects. Then, appliances of politics, administritive and strategical are analyized and giving some recommendations. The thesis is ending by pointing the measures that must be taken for struggling with a fact that is a social risk. In this context we can explain the purpose of our studt as following: a) Terror is redifining in a way that it must be aggreed commonly. A general profile is drawn pointing the forms and effects of terror. b) Investigating ethnical, seperating and so called religious terror activities appearing in Turkey in terms of short history. c) State politics that has been applied to date to solve the terror problem is analyzed as well as the measures to be taken in this frame. d) Our thesis is ending focusing on the subjects such as in the struggling with terror only security and intelligence activities are not enough. It must be taken preventive social politics and social rehabilition programs into consideration.