Cezaevı̇ edebı̇yatı bağlamında Eymen el-Utûm'un 'Yâ Sâhı̇bey'ı̇s-Sı̇cn' adlı romanının yapı ve ı̇çerı̇k bakımından ı̇ncelenmesı̇
Analysis of Ayman al Otoom's 'Ya Sâhibay al-Sijn' in terms of structure and content in the context of prison literature
  1. Tez No: 773211
  2. Yazar: SELMA AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN TAŞDELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Genel olarak, Okyanus'tan Körfez'e otoriter rejimlerin hâkim olduğu Arap ülkelerinde yaşanan siyasî despotizm sosyal, kültürel ve ekonomik birçok alanda etkisini göstermekle birlikte edebî alanı da etkilemiş ve böylece cezaevi edebiyatının ortaya çıkmasında bir etken olmuştur. 20. yy'ın ilk çeyreğinde liberal, solcu ve sağcı farklı siyasî eğilimdeki birçok yazar ve şair, otobiyografi, biyografi, anı, roman ve şiir gibi edebî türlerden eserler vererek cezaevi edebiyatının oluşumuna katkı sağlamışlardır. Böylece cezaevi edebiyatı günümüzde modern Arap edebiyatının önemli bir parçası haline gelmiştir. Buna rağmen akademik çalışma sahasında pek rağbet görmemiştir. Biz bu çalışmada cezaevi edebiyatına dair yapılan önceki tanımlamaları karşılaştırarak daha uygun bir tanım bulmaya ve bu tanım üzerinden cezaevi edebiyatına ait ortak özellikleri tespit etmeye çalıştık. Daha Ürdünlü yazar Eymen el-Utûm'un cezaevi romanına güzel bir örnek olarak değerlendirdiğimiz“Yâ Sâhibeyi's-Sicn”adlı eserini yapı ve içerik bakımından inceledik.
Özet (Çeviri)
In general, the political despotism experienced in Arab countries where authoritarian regimes dominate from the Ocean to the Gulf had its effect on many social, cultural and economic fields, but also affected the literary field, thus providing the birth of prison literature. In the first quarter of the 20th century, many writers and poets with liberal, left-wing and right-wing political tendencies contributed to the formation of prison literature by giving literary works such as autobiographies, biographies, memoirs, novels and poetry. Thus, prison literature has become an important part of Modern Arabic Literature today. Despite this, it has not been very popular in the field of academic study. In this study, we tried to find a suitable definition by comparing the definitions of prison literature and to find common features of prison literature through this definition. Then, in this context, we examined the Jordanian writer Ayman al-Otoom's novel,“Yâ Sâhibay al-Sijn”, in terms of structure and content.