Alımlama kuramı bağlamında Irak cezaevi edebiyatı (bilimsel ve analitik bir inceleme)
أدب السجون العراقي في ضوء نظرية التلقي دراسة وصفية تحليلية
- Tez No: 876202
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRKAN DAĞBAŞI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Arapça
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
ALIMLAMA KURAMI BAĞLAMINDA IRAK CEZAEVİ EDEBİYATI (BİLİMSEL VE ANALİTİK BİR İNCELEME) (Doktora Tezi) ALAA ASHOUR GHLAIM AL-CHAABAWI GAZİ ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2024 ÖZ Okumanın insan hayatında göz ardı edilemez bir değeri ve önemi vardır. Okumak kadar okuduğunu anlamak da önemlidir. Okuyucunun farkındalığı, kültürü ve okuma bilinci de yazarların sundukları metinlerin anlaşılmasında önemli bir yer kapsamaktadır. Teze konu bu çalışmada Irak hapishane edebiyatı alımlama kuramı bağlamında ele alınmıştır. Öncelikle alımla kuramının kavramsal çerçevesi açıklanmış daha sonra da Irak hapishane edebiyatının okurlar nezdinde nasıl ve hangi düzeyde alımlandığı, okurların bu türe diğer edebi türlere oranla farklı bir tepki gösterip göstermedikleri araştırılmıştır. Tezde ayrıca Irak hapishane edebiyatının diğer edebi türler üzerinde yansımaları da ele alınmıştır. Tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde çalışmanın kavramsal çerçevesi sunulmuş ve alımla kuramı ayrıntılı bir şekilde açıklanıp, teze kaynak teşkil edecek önemli özellikleri açıklanmıştır. İkinci bölümde Irak hapishane edebiyatının ortaya çıkışı, gelişim süreci, bu türün diğer edebi akımlarla olan ilişki düzeyi, hapishane edebiyatının esasları, türleri ve konuları, okuyucunun alımla kuramı temelinde Irak hapishane edebiyatına olan tepkisi, hapishane edebiyatının Irak kültürüne etkisi, Irak hapishane edebiyatında öne çıkan konu ve edebiyatçılar ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise alımla kuramının Irak hapishane edebiyatı üzerindeki etkisi şiir, roman, hikaye, mektup gibi edebi türler bağlamında ayrıntılı olarak incelenmiştir. Dördüncü bölümde Irak hapishane edebiyatına dair okumaların okurlar üzerinde etkisi ile bu edebiyat türüne olan okuyucular tarafından verilen tepkiler ele alınmıştır. Çalışmanın son bölümü olan beşinci bölüm ise araştırmadan elde edilen sonuçları ve bu alanda çalışacak araştırmacılara yol göstereceği düşünülen bazı tavsiyeleri içermektedir.
Özet (Çeviri)
IRAQI PRISON LITERATURE IN THE CONTEXT OF RECEPTION THEORY (DESCRIPTIVE ANALYTICAL STUDY) (Ph. D Thesis) ALAA ASHOUR GHLAIM AL-CHAABAWI GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF EDUCATIONAL SCIENCES July 2024 ABSTRACT The value and importance of reading are based on the reader's acceptance and response to the text first, and the nature of reading and comprehension second. In both cases, it relies on the reader's awareness, culture, and consciousness. Regardless of the creative texts presented by writers, they will not have an impact without the act of reading. Otherwise, the writings would be unproductive, as literary works cannot achieve any value without achieving an impact on their recipients. In this research, entitled“Iraqi Prison Literature in Light of Reception Theory: A Descriptive Analytical Study,”the researcher presents several questions, the most important of which are: To what extent does the reception of literary works, particularly Iraqi prison literature, influence and reflect on the reader?, Is there a difference in the reader's response between Iraqi prison literature and other literary genres?, What are the mechanisms that enhance this impact, and how can they be utilized in the field of literature reading specifically and language in general?, The researcher sought to answer these questions and explore the possibility of achieving the greatest possible impact on the reader, tracking their reactions towards the texts presented in this study, leading to results that can be utilized to give space for Iraqi prison literature in literary studies, enhancing its position among other literary genres in diverse cultural fields, and promoting the role of the reader and encouraging reading. This study consists of five chapters, in which the topics varied to encompass all aspects of the study subject. The first chapter provided a theoretical framework for reception theory, its foundations, its relationship with literature, and research on its concepts, its relationship with reading and the reader, tracing its references, how it was utilized in the field of literature reading in general, and its potential utilization in reading Iraqi prison literature in particular. It also presented the most important previous studies that investigated this theory and the role of these studies and their position in this study. The second chapter was dedicated to Iraqi prison literature, tracing its historical sequence, defining its concept, the most influential factors, the stages of its development including its foundations, forms, themes, mechanisms, the transition of the concept between past and present, the characteristics of its writers, and highlighting the most important modern Iraqi literary works. The third chapter represents the applied (analytical) aspect of the study, in which the researcher studied the impact of reception theory on Iraqi prison literature, dividing the chapter into sections according to literary genres to study the theory's impact on poetry, novels and stories, letters, memoirs, and plays of Iraqi prison literature. Then the researcher moves on to explain the role of the reader, the act of reading, its impact, and the reactions of readers towards the literary works of Iraqi prison literature in the fourth chapter, and finally, in the fifth chapter, the researcher presents the conclusions of the study, discusses the research problems, provides suggestions and recommendations based on the study's results, concluding the study.