Endovasküler trombektomi tedavisi uygulanan akut iskemik inme hastalarında BT-ASPECT lokalizasyonu, DWI-MR hacminin ve BTA kollateral dolaşımının klinik sonlanıma etkisi
The effect of CT-ASPECT localization, infarct volume in DWI-MR and collateral circulation CTA on clinical outcome in patients with ischemic stroke receiving endovasculer thrombectomy treatment
  1. Tez No: 933095
  2. Yazar: HİLMİYE TOKMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED NUR ÖĞÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Akut iskemik inme mortalite ve morbiditeye yol açan önemli bir klinik tablodur. Akut iskemik inmede uygun görüntüleme yöntemlerinin kullanılarak hastaların değerlendirilmesi, tanıları, tedavi seçenekleri ve klinik seyri açısından önemlidir. Bu bigiler ışığında akut iskemik inme kliniği ile başvuran ICA, MCA M1 oklüzyonu olan ve EVT uygulanmış hastalarında işlem öncesi BT-ASPECT lezyon lokalizasyonu, DWI-MR infarkt hacmini ve mBTA kollateral dolaşım ile klinik sonlanım arasındaki ilişkiyi değerlendirmeyi hedeflemektedir. Gereç ve Yöntem: Çalışmada Ocak 2019 ile Temmuz 2023 tarihleri arasında AİBÜ İzzet Baysal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne akut iskemik inme nedeniyle EVT uygulanmış hastalar demografik özellikleri, NIHS skoru, BT-ASPECT skoru ve izfarkt lokalizasyonu, DWI-MRI'da infarkt hacmi, işlem öncesi mBTA kolleteral dolaşımı, işlem sonrası rekanalizasyon oranları ve 3. Ay mRS açısındandan retrospektif olarak değerlendirilerek kayıt altına alındı. Verilerin istatistiksel analizi için IBM SPSS V23 programı kullanıldı ve istatistiksel anlamlılık değeri 'p
Özet (Çeviri)
Objective: Acute ischemic stroke is an important clinical picture that leads to mortality and morbidity. In acute ischemic stroke, the evaluation of patients using appropriate imaging methods is important in terms of diagnosis, treatment options and clinical course. In light of this information, it aims to evaluate the relationship between pre-procedure CT-ASPECT lesion localization, DWI-MR infarct volume and mCTA collateral circulation and clinical outcome in patients with ICA, MCA M1 occlusion who presented with acute ischemic stroke and underwent EVT. Materials and Methods: In the study, patients who underwent EVT due to acute ischemic stroke at AİBÜ İzzet Baysal Training and Research Hospital between January 2019 and July 2023 were retrospectively evaluated and recorded in terms of demographic characteristics, NIHSS, CT-ASPECT score and infarct localization, infarct volume in DWI-MRI, pre-procedure mCTA collateral circulation, post-procedure recanalization rates and 3rd month mRS. IBM SPSS V23 program was used for statistical analysis of the data and statistical significance value was accepted as 'p