Endovasküler rekanalizasyon tedavisi uygulanan akut iskemik inme hastalarında insülin direncinin kötü klinik sonlanım ve enfarkt hacmi ile ilişkisi
The relationship of insulin resistance with poor clinical outcome and infarct volume in acute ischemic stroke patients who treated with endovascular recanalization treatment
  1. Tez No: 661219
  2. Yazar: PELİN TOPKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMET FUNDA BAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Giriş ve Amaç: İskemik inme ciddi morbiditesi olan ve mortaliteyle sonuçlanabilen yaygın görülen akut nörolojik bir hastalıktır. Hiperglisemi ve Diyabetes Mellitus varlığının iskemik inme hastalarında klinik yanıtı ve enfarkt hacmini olumsuz etkilediği daha önceki çalışmalarda gösterilmiştir. İnsülin direncinin endovasküler rekanalizasyon-mekanik trombektomi uygulanan hastalarda olası benzer etkisinin araştırılması, iskemik inme patofizyolojisini aydınlatmaya ve risk faktörü olan hastaların tedavilerinin düzenlenmesine yardımcı olacaktır. Gereç ve Yöntemler: Prospektif yapılan çalışmamıza Mayıs 2018-Mayıs 2020 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nöroloji kliniğine akut iskemik inme tanısıyla başvurmuş ve mekanik trombektomi uygulanmış hastalar dahil edilmiştir. Hastaların demografik özellikleri, başvuru anındaki glukoz düzeyleri, NIHS skorları ve tPA alıp almadıkları, işlem sonrası hemoraji oranları, ECASS sınıflamasına göre hemoraji tipleri ve rekanalizasyon oranları TICI skorları ile hesaplanmış ve işlem esnasında anestezi tipi kaydedilmiştir. Hastalar başvuru esnasında Diyabetes Mellitus tanısı olanlar ve Diyabetes Mellitus tanısı olmayıp hesaplanan HOMA-IR düzeyine göre insülin direnci olan ve olmayan şeklinde toplam 3 gruba ayrılmıştır. İşlem sonrası yoğun bakım veya inme ünitesinde takibe alınan hastalara takipte difüzyon MRG çekilmiş, çeşitli nedenlerle difüzyon MRG çekilemeyenlerin ise BBT görüntüleri elde edilmiş, klinik ilişkili iskemik lezyonlar yarı otomatik MRİcron isimli program ile incelenerek enfarkt hacimleri hesaplanmıştır. Tedavi sonrası hastalar inme özel dal polikliniğinde takip edilerek 3. ayda mRS ölçekleri kaydedilmiştir. Bulgular: 3. ay mRS puanları 0-2 olan toplam 32 hastanın gruplardaki dağılımları istatistiksel olarak benzer saptanmıştır. İnsülin direnci olmayan gruptaki hastaların mRS puanları Diyabetes Mellitus ve insülin direnci olan gruplarından düşük bulunmuştur. Firstpass TICI 2b-3 olmayanların enfarkt hacmi değerleri istatistiksel olarak daha yüksek bulunmuştur. İnsülin direnci olan hastaların hacim ve 3.ay mRS değerleri istatistiksel olarak yüksek bulunmuştur. Diyabetik grup ile insülin direnci olan hastaların hemoraji sıklığı benzer, insülin direnci olmayan hastaların hemoraji sıklığı diğer iki gruba göre düşük bulunmuştur. ECASS sınıflamasına göre hemoraji tipleri gruplar arasında farklı bulunmamıştır. Tartışma ve Sonuç: Çalışmamız, mekanik trombektomi ile tedavi edilen akut iskemik inme hastalarının klinik ve radyolojik sonuçları ile hem Diyabetes Mellitus hem de insülin direnci ilişkisinin etkilerini araştıran ilk çalışmadır. İnsülin direncinin varlığı, rekanalizasyon için aday olan akut iskemik inme hastalarında sonucu tahmin etmek için bir araç ve gelecekte terapötik hedef olarak kullanılabileceği düşünülmektedir. Çalışmamız, insülin direncinin mekanik trombektomi ile tedavi edilen akut iskemik inme hastalarının sonuçları üzerinde Diyabetes Mellitus'a benzer etkilere sahip olabileceğini göstermiştir. Çalışmamızda nihai enfarktüs hacminin diyabet varlığı veya insülin direnci ile belirgin ilişkisi bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and aim: Ischemic stroke is very common and an acute neurological disease with serious morbidity, and associated with mortality. Previous studies showed that hyperglycemia and diabetes mellitus negatively affect the clinical response and infarct volume in ischemic stroke patients. Investigating the similar effect of insulin resistance on endovascular recanalization-mechanical thrombectomy monitoring will help investigating the pathophysiology of ischemic stroke, and arranging the treatment of patients with risk factors. Materials and Method: Patients who applied to the Neurology Clinic at Health Sciences University, Tepecik Training and Research Hospital with the diagnosis of acute ischemic stroke, and underwent mechanical thrombectomy between May 2018 and May 2020 were included in our study. The demographic characteristics of patients, glucose levels at the time of admission, NIHS scores, presence of tPA, post-procedure hemorrhage rates, hemorrhage types according to ECASS classification and recanalization rates were calculated with TICI scores, and the type of anesthesia during the procedure was recorded. Patients were divided into 3 groups, e.g., (i) those diagnosed with Diabetes Mellitus, and those not diagnosed with Diabetes Mellitus (ii) with and (iii) without insulin resistance according to the calculated HOMA-IR level. After the procedure, patients who were monitorized in the intensive care or stroke unit were scanned with diffusion MRI. ICT images of patients who could not have diffusion MRI for various reasons were also obtained. Moreover, clinically related ischemic lesions were examined with a semi-automatic program, called MRICron, and their infarct volumes were calculated. After the treatment, patients were monitored in the stroke clinic, and mRS scales were recorded during 3 months. Results: Distribution of the groups in total of 32 patients with 3-months mRS scores, e.g., 0-2 was found as statistically similar. mRS scores of the patients without insulin resistance were lower than the diabetes mellitus and insulin resistant groups. The infarct volume of those without Firstpass TICI 2b-3 were found to be statistically higher. The volume and 3rd month mRS values ​​of the patients with insulin resistance were found to be statistically higher. Frequency of hemorrhage in the diabetic group and patients with insulin resistance was similar, and the frequency of hemorrhage in patients without insulin resistance was lower than the other two groups. According to ECASS classification, hemorrhage types were not different between the groups. Discussion and Conclusion: Our study is the first of its kind investigating the effects of the relationship between clinical and radiological outcomes with diabetes mellitus and insulin resistance in acute ischemic stroke patients treated with mechanical thrombectomy. The presence of insulin resistance could be used as a predictive tool and therapeutic target in acute ischemic stroke patients who are candidates for recanalization. In addition, our study showed that insulin resistance might have similar effects with Diabetes Mellitus on the outcome of acute ischemic stroke patients treated with mechanical thrombectomy. In our study, the relationship between the final infarction volume and diabetes or insulin resistance was not found significant.