Finansal başarısızlık modelleri baz alınarak finansal başarının tahmin edilmesi BİST 50 imalat sektörü üzerine uygulama
Forecasting financial success based on financial failure models implementation on BIST 50 manufacturing sector
- Tez No: 773235
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UMUT TOLGA GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme, Muhasebe ve Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 255
Özet
Finansal başarısızlığın şirketlerin içinde bulunduğu durum ve gelecek planlamasında yüksek önem taşıması şirketlerin başarısızlık tahminlerinde bulunmaları ve bunlar baz alınarak şirket durumlarına göre çalışmalarına yön vermeleri kaçınılmaz olmuştur. Bu çalışmada bunlara bağlı olarak finansal başarısızlık kavramları, nedenleri, ve bu tahminlerin yapılması için kullanılan modeller ele incelenmiştir. Altman ve Fulmer modelleri olmak üzere iki model üzerine uygulama yapılmıştır. Bu modellerin önemi kendini kanıtlamış ve büyük ölçüde tahmin tekniklerinde başarı sağlamış olmalarıdır. Şirketlerin gelecek yatırımları veya hamleleri ile yatırımcıların güven kazanmaları üzerine, borç veya kredi alabilmeleri için büyük ölçüde bilgiler vermektedir. Bu çalışmada kullanılan tekniklerden olan Altman modelinin tercih edilmesinin nedeni finansal başarısızlık piyasaları çalışmalarında büyük ölçüde yol gösterici rol oynamış ve diğer birçok modele ilham kaynağı olmasıdır. Fulmer modelinin seçilmiş olmasının nedeni ise, bir o kadar önemli bir tahmin modeli olmasının yanı sıra diğer çalışmalara nazaran şirket hakkında bilgi vermek amacıyla kullanılan bilançolarında bulunan kalemler ile ilgili daha fazla oranın kullanılmış olmasıdır. Bu çalışmada finansal başarısızlık modelleri kullanılarak tahmin edilen bu başarısızlık durumları ile ilgili, BİST50 hisseleri içerisindeki ağırlıklı olarak imalat firmaları üzerine uygulama yapılmaktadır. Bu firmalar iki model üzerine uygulamaları yapıldıktan sonra önce kendi içerisinde son 5 yıla ait veriler ışığında şirketin 5 yıllık başarısızlık durumları incelenmiş sonrasında ise modeller ışığında birbirleri ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The fact that financial failure is of high importance in the situation of companies and in their future planning has made it inevitable for companies to make predictions of failure and to direct their work according to company situations based on these. In this study, the concepts of financial failure, its causes, and the models used to make these predictions are examined. Two models, Altman and Fulmer models, were applied. The importance of these models is that they have proven themselves and largely succeeded in forecasting techniques. It provides a great deal of information on the future investments or moves of companies and on the confidence of investors, so that they can get loans or loans. The reason why the Altman model, which is one of the techniques used in this study, was preferred is that it played a leading role in the studies of financial failure markets and inspired many other models. The reason why the Fulmer model was chosen is that, besides being an important forecasting model, more ratios were used for the items in the balance sheet used to give information about the company compared to other studies. In this study, an application is made on the manufacturing companies in BIST50 shares, regarding these failure situations, which are estimated using financial failure models. After these companies were applied on the two models, first the 5-year failure status of the company was examined in the light of the data of the last 5 years, and then they were compared with each other in the light of the models.