Big data and intellectual property rights
Büyük veri ve fikri mülkiyet hakları
- Tez No: 773243
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA ÖZKAN ÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fikri Mülkiyet Hakları, Teknoloji Politikaları ve İnovasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Yeni teknolojiler bazı hukuki soruları fikri mülkiyet hukukunda da gündeme getirdi, örneğin; hemen hemen tüm sektörlerde mevcut olan ve kullanımı klişe haline gelmiş büyük veri için fikri mülkiyet haklarının uygulanabilirliği ve korumanın kapsamı. Veri tabanının yazarı/yapımcısına, oluşturulmasından ekonomik fayda elde etmek ve böylece bu konudaki yenilikleri teşvik etmek için yasal koruma sağlanmış olmalıydı. Bu tezde ilk olarak sunulan şey,“büyük veri kavramı”ile Nesnelerin İnterneti ve akıllı şehirler olmak üzere büyük veri kaynaklarıdır. Büyük veri için fikri mülkiyet alanında farklı koruma yöntemlerine yönelik argümanlar temel olarak telif hakkı, sui generis veri tabanı koruması ve ticari sır koruması ile ilgilidir. Sözleşmesel koruma ve haksız rekabet de kısıtlı uygulama alanı olmasına rağmen yer alacaktır. Veriler üzerindeki kontrolün zorlukları bu yasal çareyi kurgusal kılmasına rağmen, veri mülkiyeti, veri rejimi hakkında geniş çapta tartışılan bir konudur. Büyük veri oluşumunun elementleri ve büyük veriden bir değer elde etmek için yararlanılan veri tabanı değerlendirilerek büyük verinin fikri mülkiyet koruması için AB Hukuku ve Türk Hukuku açısından genel bir kılavuz sağlanacaktır. Böylelikle, en ilgili fikri mülkiyet araçlarının rolü ve bunlar için gerekli görülen reform ile birlikte telif hakkı koruması temel olarak orijinallik ve sui generis koruma ise esaslı bir nispet dahilinde yatırım açısından tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
New technologies raised some legal questions for also in intellectual property law such as IPRs applicability and scope of the protection for big data existing in almost all sectors with a buzzword status. Author/maker of the database should have been granted legal protection to acquire economic benefit from its creation and so promote the innovations in this subject. What is firstly presented in this assignment is“big data concept”with its sources of Internet of Things and smart cities. Arguments for different protection ways for big data in IP are mainly about copyright, sui generis database protection and trade secret protection. Contractual protection and unfair competition will also have a place with its limited applicability. Data ownership is widely discussed issue about data regime although the challenges of control over data make that legal remedy fictional. The thesis will provide a general guide in terms of EU Law and Turkish Law for the IP protection of big data by evaluating the constitution of elements of big data and a database benefited to extract a value from big data. Thus, the application of copyright protection will be discussed for big data mainly in terms of originality and sui generis protection for substantive investment together with the most related IP instruments' role and required reform for those.