Birey-örgüt ve birey-iş uyumunun duygusal emek davranışları üzerindeki etkisi: Banka çalışanları üzerine bir araştırma
The effect of person- organization fit and person-job fit on emotional labor behaviors: A research on bank employees
- Tez No: 773244
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİDEM TEZSÜRÜCÜ COŞANSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Günümüzde kurumların rekabet ortamında ayakta kalabilmesi ve avantajlı durumda olabilmesi için elindeki en önemli etkenlerden birisi de insan kaynaklarıdır. Hizmet sektöründe yer alan kurumların insan kaynağının çalıştıkları örgüt ve iş ile uyumları da önem taşımaktadır. Özellikle müşteriler ile sürekli etkileşim halinde olan çalışanların sergileyeceği duygusal emek davranışlarının birey-örgüt uyumu ve birey-iş uyumu tarafından ne kadar etkilediği önemlidir. Dolayısıyla bu çalışmanın amacı da birey-örgüt uyumu ve birey-iş uyumunun duygusal emek davranışları üzerindeki etkisini araştırmaktır. Bu amaç doğrultusunda birey-örgüt uyumu, birey-iş uyumu ve duygusal emek ölçeklerinden oluşan anket formu Aydın il ve ilçelerinde görev yapan 324 banka çalışanına uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 25.0 programı analiz edilerek değerlendirilmiştir. Araştırmanın amacına uygun olarak yapılan korelasyon ve regresyon analizi sonucunda; birey-örgüt uyumu ve birey-iş uyumunun duygusal emeğin yüzeysel davranış boyutu ile negatif yönde, derinlemesine davranış ve samimi davranış ile pozitif yönde anlamlı ilişkilerin olduğu saptanmıştır. Birey-örgüt uyumu ve birey-iş uyumu yüzeysel davranış üzerinde negatif yönde ve anlamlı bir etkisi olduğu belirlenmiştir. Birey-örgüt uyumunun derinlemesine davranış üzerinde anlamlı bir etkisi olmamakla birlikte, birey-iş uyumunun derinlemesine davranış üzerinde pozitif yönde ve anlamlı bir etkisi olduğu tespit edilmiştir. Son olarak birey-örgüt uyumu ve birey-iş uyumu samimi davranışı pozitif yönde anlamlı şekilde etkilediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, one of the most important factors that institutions have in order to survive in the competitive environment and to be in an advantageous situation is human resources. It is also important that the human resources of the institutions in the service sector are compatible with the organization and job they work for. In particular, it is important to what extent the emotional labor behaviors of employees who are in constant interaction with customers are affected by person-organization fit and person-job fit. The aim of study is to investigate the effects of person-organization fit and person-job fit on emotional labor behaviors. For this purpose, person-organization fit, person-job fit and emotional labor scales was applied to 324 bank employees working in Aydın province and its districts. The data obtained were analyzed and evaluated with SPSS 25.0 program. As a result of the correlation and regression analysis carried out in accordance with the purpose of the research; it was determined that person-organization fit and person-job fit were negatively correlated with the superficial behavior dimension of emotional labor, and positively correlated with in-depth behavior and sincere behavior. It has been determined that person-organization fit and person-job fit have a negative and significant effect on surface behavior. While the person-organization fit does not have a significant effect on the in-depth behavior, it has been determined that the person-job fit has a positive and significant effect on the in-depth behavior. Finally, it was determined that person-organization fit and person-job fit positively affected sincere behavior in a significant way.