Automation in copper flotation circuits
Bakır flotasyon devrelerinde otomasyon
- Tez No: 77325
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR ÇİLİNGİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Flotasyonda üretim değişkenleri klasik proses kontrol cihazlarıyla kontrol edilmektedir. Ancak optimum noktada bir üretim söz konusu olduğunda, bu cihazların etkileri sınırlı kalmaktadır. Özellikle tüvönan cevherin fiziksel ve kimyasal özelliklerindeki değişiklikler flotasyonun tüm noktalarında hissedilmektedir ve klasik kontrol cihazlarının prosese müdahale süreleri uzamaktadır. Neticede ham madde tüketimi artmakta ve maliyetler yükselmektedir. Son yıllarda büyük bir gelişme gösteren madencilikte otomasyon uygulamaları ile proses cihazlarının“set - point”leri, belirlenen kontrol stratejisi ile ayarlanabilmekte ve sonuçlar kayıt edilmektedir. Böylece operatörün yapabileceği tüm müdahaleler daha kısa sürede ve daha doğru olarak bilgisayarla otomatik olarak yapmak mümkün olmaktadır. Bu tez ile bakır flotasyonundaki mantık stratejisi, Etibank Küre Bakırlı Pirit İşletmesi'ndeki çalışmalardan örnekler verilerek açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The variables of flotation are generally controlled by means of conventional devices. However, due to the physical and chemical properties of ore, their efficiency is relatively limited, if an optimal operation is sought for. Especially the varying composition of the raw ore is a disturbance input to which the plant should adapt rather than try to keep to fixed setpoints. Expert system or knowledge-based system are a branch of artificial intelligence which has recently gained an increasing interest. An expert control strategy may control the setpoints of process controllers and record the effects of such changes and of similar change made by the human operator, in order to decide on further actions, e.i. in flotation of such minerals which are not sensed by on-line analysis instrumentation, the implementation of new control logics has an obvious potential. This thesis describes the determination of the hierarchy of manipulated variables and expert rules by giving examples from Etibank Kure Copper Concentrator.