Rocks mass classification of Nene Hatun Tunnel (Izray) using the Q-system (1+504.00-1+314.30 Km)
Q-sistemi kullanılarak Nene Hatun Tünelinin (İzray) kaya kütle sınıflaması (1+504.00-1+314.30 Km)
- Tez No: 77326
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. YALÇIN KOCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Ill ÖZET Bu çalışmada, İzmir şehir içi ulaşımına çözüm için yapılan İzmir Hafif Raylı Sistemi (İzray) kapsamında açılan Nene Hatun Tünelinin Konak şaftından - Üçyol'a kadar olan 197.00m lik kısmının jeolojisi ve jeolojik kesiti sunulmuştur. Tünelin açıldığı kayaçların mühendislik özellikleri araştırılmış, tünelin desteklenmesi içn gerekli destekleme tipi önerilmiştir. Bu amaçlar için kullanılan kaya sınıflama yöntemleri araştırılmış, içlerinden Q-sistemi seçilerek, gerekli parametreler her ilerleme için saptanmıştır. Bu parametreler ışığında, Q-sisteminin öngördüğü destekleme sistemleri saptanmıştır. Tünel aynalarında andezitlerde mevcut çatlak ve fay düzlemlerin ayna ile oluşturduğu ara kesit çizgilerinin stabilite açısından değerlendirilmesi yapılmıştır. Detay mühendislik jeolojisi çalışmaları tez kapsamında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The geology and the geological section of the 197.00m part of Nene Hatun Tunnel, from konak towards Üçyol, which is a part of Izmir Metro System (Izray) a solution for inner city communication are presented.Engineering properties of the rocks on the tunnel route are investigated, reinforcement types for the tunnel are adviced. For this purposes, rock classification systems are investigated, Q-system is chosen and the parameters of for the application of the Q-system were determined for each advance. Later in the light of these studies, The reinforcement adviced by the Q- system determined. Intersection line between the slope face plane and the discontinuties observed in the andesites are analysed as a stability problem. The details of the enginering geological studies carried out were discussed in this thesis.