Okul öncesi öğretmenlerinin çocukların duygusal öz farkındalıklarını desteklemeye yönelik yeterlilik algıları
Preschool teachers' perceptions of competency on supporting children's emotional self-awareness
- Tez No: 773260
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİSA BAŞARA BAYDİLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul öncesi öğretmenlerinin çocukların duygusal öz farkındalıklarını desteklemeye yönelik yeterlilik algılarını belirlemektir. Bu amaç doğrultusunda bir ölçek geliştirilmiş ve bu ölçekle tarama çalışması yapılmıştır. Ölçek geliştirme sürecinde madde havuzunun oluşturulması kapsamında literatür taraması ve 6 alan uzmanıyla görüşmeler yapılmıştır. Hazırlanan maddelerin düzenlenmesinde 30 uzmandan görüş alınmış, kapsam geçerliliğinde lawshe analizi kullanılmıştır. Ölçek geliştirme sürecinde 300 öğretmenden elde edilen verilerin analizinde, Cronbach Alpha iç tutarlılık katsayısı, madde analizleri, açımlayıcı ve doğrulayıcı faktör analizi yapılmıştır. Açımlayıcı faktör analizi sonucunda 38 maddeden oluşan tek faktörlü bir yapı ortaya çıkmış, doğrulayıcı faktör analizinde yapı doğrulanmıştır. Ölçeğin güvenirliği kapsamında hesaplanan Cronbach Alpha iç tutarlılık katsayısının ,964 olduğu görülmüştür. Sonuç olarak geçerli ve güvenilir bir ölçek geliştirilmiştir. Geliştirilen ölçekle yapılan tarama çalışmasının verilerinin analizinde 201 öğretmenden elde edilen verilere Kruskal-Wallis ve Mann-Whitney U testi uygulanmıştır. Analiz sonucunda cinsiyet, eğitim durumu, eğitimi sırasında duygusal öz farkındalık ile ilgili ders alma durumu ve duygusal öz farkındalık ile ilgili hizmet içi eğitim alma durumu değişkenlerinin öğretmenlerin duygusal öz farkındalığı desteklemeye yönelik yeterlilik algıları üzerinde anlamlı bir etkisi olduğuna ulaşılmıştır. Çalışmanın araştırmacılara, alan yazına, sahada çalışan okul öncesi öğretmenlerine, program geliştirme uzmanlarına önemli katkısı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the perceptions of preschool teachers' competence to support children's emotional self-awareness. For this purpose, a scale was developed, and a survey research was conducted with this scale. During the scale development process, literature review was conducted within the scope of creating the item pool and interviews were held with 6 field experts. Opinions of 30 experts were taken in the regulation of the prepared items, and lawshe analysis was used for content validity. In the analysis of the data obtained from 300 teachers during the scale development process, Cronbach Alpha internal consistency coefficient, item analysis, exploratory and confirmatory factor analysis were performed. Exploratory factor analysis revealed a single factor structure consisting of 38 items, confirmed by the confirmatory factor analysis. The Cronbach Alpha internal consistency coefficient calculated for the scale's reliability was .964. As a result, a valid and reliable scale was developed. Kruskal-Wallis and Mann-Whitney U tests were applied to the data collected from 201 teachers in the analysis of the data of the survey conducted with the developed scale. The analysis showed that gender, education, taking lessons related to emotional self-awareness during education, and receiving in-service training related to emotional self-awareness make significant differences in teachers' perceptions of competency on supporting children's emotional self-awareness. It is thought that this study will make a significant contribution to researchers, literature, preschool teachers working in the field, and curriculum development professionals.