Yeni kapitalizmin gündelik hayata yansımaları ve Aleviliğin yeniden üretimi: Mekan, müzik ve bellek
Reflections of new capitalism on daily life and reproduction of Alevism: Place, music and memory
  1. Tez No: 773261
  2. Yazar: ESİN AYDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİN YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Alevi kimliğine odaklanılan bu çalışmada İstanbul'a göç eden ve daha çok kente tutunma çabası içinde olan Alevi göçmenlere odaklanılmaktadır. Özellikle esnek piyasa koşulları içinde müzik ve mekanın bellek üretimindeki işlevinin kentte sürdürülebilir bir tutunma hem de Alevi kültürünü yeniden üretmedeki işlevi çalışma özelinde etkilerinin olacağı gerekçesiyle planlanmıştır. Çalışma da sanayi toplumunun gelinen noktadaki yansıması durumunda olan ve hem yeni kapitalizmin üretimci doğası hem de onun sosyal ve siyasal dinamikleri tarafından baskılanan sosyal grupların kendini üretme biçimleri noktasındaki reflekslerine odaklanması bakımından oldukça önemlidir. Bu bağlamda çalışmada Alevilik kimliğinin günümüz dinamiklerinde yeniden üretiminin soyut ve kültürel araçlarından olan müzik, mekan ve bellek derinleştirilmesi ve üzerinde durulacaktır. Yeni kapitalist sistemin olumsuz koşullarında ilksel kimliklerine sarılan Alevilerin anlatıları üzerinden birbirleri ile ilişkileri ve kente tutunma amacıyla ilksel kimliğe dönüşün bir strateji niteliği taşıması kavranmaya çalışılmaktadır. Çalışmanın verileri İstanbul İl Merkezi'inde 30 Alevi kimliğe sahip katılımcı ile derinlemesine mülakat yapılmıştır. Bu mülakatlar yeni kapitalist sistemin olumsuz koşullarına karşı dayanışma stratejisi içeren Alevi kimliğinin üretimini ve üretimde bellek, mekan ve müziğin ilişkiselliğini dikkate alan bir perspektifle yazılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, which focuses on Alevi identity, focuses on Alevi immigrants who migrated to Istanbul that are mostly working in the tertiary sectors, trying to hold on to the city. It has been planned on the grounds of the research that, especially in flexible market conditions the function of music and place in the production of memory, will have effects on the study, about a sustainable hold in the city for the people who migrate and the function in reproducing the Alevi culture. The study is also very important in that it focuses on the reflexes of the social groups, which are the reflection of the industrial society at the point reached, at the point of self-production.The study is also very important in terms of focusing on the social groups' reflexes on the forms of self-production, that are suppressed by both the productive nature of the new capitalism and its social and political dynamics, and are the reflection of the industrial society at the point reached.In this context, this study will focus on and the deepening of music, place of memory, which are abstract and cultural tools of the reproduction of Alevism identity in today's dynamics. Through the narratives of Alevis, who embraced their primary identity in the negative conditions of the new capitalist system, it is tried to comprehend their relations with each other and embracement of their own primary identity, as a strategy in order to hold on to the city. For the data of the study, 30 Alevi participants were interviewed in depth in Istanbul City Center. These interviews were written with a perspective that considers the production of Alevi identity, which includes a strategy of solidarity against the negative conditions of the new capitalist system, and the relationality of memory, place and music in production.