COVID-19 pandemisinin konaklama işletmelerinde insan kaynakları yönetimi fonksiyonları üzerindeki etkisi: Kuşadası örneği
The effect of the COVID-19 pandemic on human resources management functions in accommodation businesses: The case of Kuşadası
  1. Tez No: 773265
  2. Yazar: FERAH KAFKAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA ODUNCUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Covid 19 Pandemisi tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de tüm sektörleri olumsuz yönde etkilemiştir. Emek yoğun özelliği nedeni ile turizm sektörü pandemi sürecinde en çok yara alan sektörlerin başında gelmektedir. İnsan kaynakları fonksiyonlarının her birinin yeniden ele alınmasını ve tasarlanmasını gerektiren pandemi sürecinde turizm sektörünün temel yapı taşını oluşturan ve emek yoğunluğu en yüksek olan konaklama işletmeleri ise insan kaynakları süreçlerini en sağlıklı yönetmek zorunda olan işletmeler olarak karşımıza çıkmıştır. Bu bağlamda tez çalışmasında Covid 19 pandemisinin konaklama işletmelerinin insan kaynakları fonksiyonlarını ne yönde ve şekilde etkilediğini araştırmak amaçlanmıştır. Bu amaçtan hareketle nitel araştırma deseninde yarı yapılandırılmış görüşme yöntemi kullanılarak 4 demografik, 5 açık uçlu ve 14 kapalı uçlu sorunun yer aldığı bir görüşme formu hazırlanmış ve 7.10.2021 - 21.11.2021 tarihleri arasında Kuşadası ilçesi sınırlarında faaliyet gösteren 17 adet 5 yıldızlı konaklama işletmesinin insan kaynakları yöneticisi ile yüz yüze görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda başta iş güvenliği ve işçi sağlığı fonksiyonu olmak üzere performans, eğitim, planlama ve ücretleme fonksiyonlarının tamamının süreçten olumsuz yönde etkilendiği bulgulanmıştır. Bulgulardan hareketle konaklama işletmeleri personelinin Covid-19 pandemisi süresince ve sonrasında yaşadığı başta ekonomik ve psikolojik sorunların çözümlenmesi için İK yöneticilerinin çalışmalar yapması ve akademik yazında konaklama işletmeleri personeline yönelik sürecin etkilerine ilişikin nicel çalışmaların gerçekleştirilmesi gibi çeşitli öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Covid 19 Pandemic has adversely affected all sectors in Turkey as well as all over the world. Due to its labor-intensive nature, the tourism sector is one of the most injured sectors during the pandemic process. In the pandemic process, which requires re-evaluation and redesign of each of the human resources functions, accommodation businesses, which constitute the basic building block of the tourism sector and have the highest labor intensity, have emerged as the businesses that have to manage their human resources processes in the healthiest way. In this context, in the thesis study, it is aimed to investigate how and how the Covid 19 pandemic affects the human resources functions of accommodation businesses. Based on this purpose, an interview form including 4 demographic, 5 open-ended and 14 closed-ended questions was prepared using the semi-structured interview method in the qualitative research design, and 17 5-star accommodation enterprises operating in the borders of Kuşadası district between 7.10.2021 and 21.11.2021 were interviewed. Face-to-face interviews were conducted with the resource manager. As a result of the research, it was found that all of the performance, training, planning and remuneration functions, especially the occupational safety and worker health function, were negatively affected by the process. Based on the findings, various suggestions have been developed, such as HR managers to work on the solution of the economic and psychological problems experienced by the staff of the accommodation establishments during and after the Covid-19 pandemic, and quantitative studies on the effects of the process on the personnel of the accommodation establishments in the academic literature.