Türkiye ve Finlandiya eğitim sistemlerinin sosyal bilgiler yönünden karşılaştırılması
Comparison of Turkey and Finland education systems in social studies
  1. Tez No: 773267
  2. Yazar: EDA KÜTÜK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADİL ADNAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırmada, Türkiye ve Finlandiya Sosyal Bilgiler eğitimlerinin karşılaştırılması yapılmıştır. Bu amaçla ilk olarak Sosyal Bilgiler tanımı ve Türkiye'de Sosyal Bilgiler programının tanımı yapıldı. Finlandiya Sosyal Bilgiler eğitimi incelendikten sonra Türkiye- Finlandiya'da Sosyal Bilgiler eğitimi dersinde hedef, içerik, öğrenme- öğretme süreci, ölçme ve değerlendirme konularının karşılaştırması yapılmıştır. İki ülkenin eğitim- öğretim programlarında benzerlikler olduğu kadar farklılıklarında bulunduğu görülmüştür. Benzerlik olarak içerik açısından temalar birbirine benzemektedir. Finlandiya Sosyal Bilgiler öğretim programında Türkiye'deki Sosyal Bilgiler programında olduğu gibi etkin yurttaşlık, toplum içerisinde faydalı ve haklarını bilen bireyler yetiştirme, tasarruf ve israfın önüne geçme, tarımsal faaliyetin önemini kavrama gibi temaların benzer olduğu görülmüştür. Türkiye Sosyal Bilgiler eğitimi konusunda daha fazla ele alınması gereken konular mevcuttur. Aile ile olan ilişkiler, insan ilişkileri, küreselleşme ve küresel değerler; öğrencinin gelişen ve değişen dünyada kendisini tanıması ve çevresindeki insanlarla ile olan iletişimi ile benzerlik ve farklılıklara saygı duyarak kendini geliştirmesi gerekmektedir. Hayvanlara sevgi ve saygı üzerinde durulması gereken ve doğada sadece bizim yaşamadığımızı diğer canlılar için de doğa ve yaşam alanları olduğunu bilmesi ve bu açıdan kavraması önemlidir. Üretim ve tüketim, ekonomi; küresel ısınma, yaşanan doğal afetlerin gıda ürünleri ve ekonomi alanlarında oluşturduğu tahribat ve bunun sonucunda neler yapılabilir düşüncesinin geliştirilmesi gerekmektedir. Tarihsel okuryazarlık, bilim ve teknoloji farkındalığı gibi becerileri, gelişen ve değişen dünyanın ayrılmaz bir parçasıdır. Program içerisinde geliştirilmeye ve bu konular üzerinde çalışılmasının gerekli olduğu ifade edilmektedir.
Özet (Çeviri)
In the research, Turkey and Finland Social Studies education were examined. First, the definition of social studies and social studies education in Türkiye were examined. After examining Finnish social studies education, it is aimed to compare the aims, content, learning teaching process, measurement and evaluation subjects of Turkish and Finnish social studies education. As a result, some are differences were found as similarities in education programs. Subjects that need to be addressed more in social studies education in Turkey are, relations with family, globalization and global values, universal thought, love and respect for animals, production and consumption, historical literacy, economy, human relations, science and technology awareness. It is thought that there is a need to develop and work on these issues.