İşletmelerde stratejik değişim yönetimi: KOBİlerde bir uygulama
Management of strategic change in businesses: An application in SMEs
  1. Tez No: 773283
  2. Yazar: SÜLEYMAN PAHSA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Küreselleşen ve özelleşmekte olan dünya ekonomik düzeninde ülke ekonomileri açısından işletmelerin önemi oldukça büyüktür. İşletmelerin başlıca amaçları kâr elde etmektir; ancak sosyal ve ekonomik yönden ülke ekonomilerinin iyileştirilmesi için belirledikleri misyon ve vizyonları da bulunmaktadır. Günümüz aşırı rekabetçi iş koşullarında faaliyette olan işletmeler amaçlarına ulaşmaya çalışırken sayısız tehdit veya fırsatla yüz yüze gelmektedir. Bu durum işletmelerin sürdürülebilir bir yaşam elde edebilmek için yeni yönetim tarzlarına gereksinim duymasına neden olmuştur.Dünyada ve ülkemizde faaliyette bulunan işletmelerin büyük bir kısmı KOBİ'lerden meydana gelmektedir. KOBİ'ler ülke ekonomisinin bel kemiğini oluşturmaktadır. Ülke ekonomileri açısından KOBİ'lerin değeri göz önüne alındığında, misyon ve vizyonları esas alınarak değerlendirildiğinde bu oluşumların durmaksızın yenilik faaliyetlerini sürdürmeleri, güncel durumlara olmaları, hizmet ve ürün üretiminde kalıcı olabilmek adına kalitelerini ve performanslarını sürekli artırmaları beklenmektedir. Bu nedenle KOBİ'ler değişen şartlar ve artmakta olan rekabet koşullarında tanımladıkları hedeflere hızlı ve etkili bir şekilde varabilmek ve varlıklarını sürdürebilmek amacıyla yeni stratejiler yaratmaları gerekmektedir. Birçok işletme stratejik yönetimin değerini anlamış ve uygulamaya başlamışlardır. Stratejik yönetim, geleceğe yönelik bilinmeyen durumları yok ederek ve rekabet üstünlüğü getirerek KOBİ'lerin yaşamlarını başarılı kılma noktasında fayda sağlamaktadır. Araştırmanın amacı; işletmelerde değişim yönetimine yönelik farkındalık yaratarak KOBİ'lerde stratejik yönetim modelinin uygulanma sürecine yer vermek, stratejik yönetim çalışmalarının önemine değinerek stratejik yönetim sürecinin oluşum aşamalarını açıklamak ve stratejik değişim sürecinin işletme performansına olan etkileri ile stratejik yönetim, araç, yöntem ve tekniklerin ne ölçüde kullanıldığını ortaya koymaktır.Örneklem grubu olarak belirlenen KOBİ'lerde çalışan personel ile stratejik değişimin geldiği nokta ve ortaya çıkan sonuçların ortaya konulabilmesi amacı ile alan araştırmasında, nitel araştırma yöntemlerinden derinlemesine görüşme tekniği ve görüşme formu yaklaşımı kullanılmıştır. Betimsel Analiz Yöntemi ile elde edilen bulgular, değişim yönetiminin KOBİ'lerde tanındığını ve bilindiğini; fakat uygulama anlamında çeşitli aksaklıkların yaşandığını, firma sahiplerinin ve devletin ilgili kurumlarının bu konuda yöneticileri ve çalışanları stratejik değişim anlamında destekleyici unsurları daha çok harekete geçirmesi gerektiğini göstermektedir. Ulaşılan sonuçların literatür ile uyum gösterdiği, bazı sonuçların ise literatüre yeni kazandırılacak nitelikte olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Enterprises are extremely important in terms of national economies in the globalizing and privatizing world economic order. The main objective of the enterprises is to make a profit, but they also have missions and visions for improving the country's economy in terms of social and economic aspects. Businesses operating in today's highly competitive business environment face numerous threats and opportunities while trying to attain their purposes. This situation has necessitated the implementation of new management styles by businesses in order to achieve long-term viability.The majority of businesses in the world and in our country are SMEs. SMEs are the country's economic backbone. When evaluating the value of SMEs in terms of national economies, it is expected that these formations will continue their innovation activities, keep up with current situations, and constantly increase their quality and performance in order to be permanent in service and product production. As a result, SMEs should develop new strategies in order to achieve their defined goals quickly and effectively, as well as to maintain their existence in changing and increasing competitive environments. Many businesses have recognized the importance of strategic management and have started to integrate it in their own management. Strategic management is beneficial in making the lives of SMEs successful by eliminating unknown situations for the future and bringing competitive advantage.The purpose of this research is to include the strategic management model implementation process in SMEs by raising awareness about change management in businesses, to emphasize the importance of strategic management studies, to reveal how the strategic management process is formed, the effects of the strategic change process on business performance, and the extent to which strategic management tools, methods, and techniques are used. The personnel working in the SMEs selected as the sample group were used in the field research to uncover the point of strategic change and the results that emerged during the in-depth interview technique and interview form approach, both of which are among the qualitative research methods. The results of the descriptive analysis method exemplify that although SMEs are aware of change management, there are multiple implementation issues. As a result, company owners and relevant state institutions should mobilize more supportive resources in order to implement strategic change for managers and employees. It could be said that the results are consistent with the literature, and some of them will bring something new to it.