Tarımsal üretimin dönüşümü ve akıllı tarım
Transformation of agricultural production and smart agriculture
- Tez No: 773306
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİN YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Dünya nüfusunun giderek artması, gıdaya duyulan ihtiyaç ve talebi de arttırmaktadır. Fakat dünyanın içinde bulunduğu küresel ısınma, toprak erozyonu, aşırı otlatma, iklim değişikliği gibi ekolojik problemler üretim yapılacak tarımsal alanların azalmasına ve hatta yok olmasına sebebiyet vermektedir. Dünyada tarım elverişli olan alanlarda zaman içerisinde yanlış kullanımı ve imara açılması, ormanların yok edilmesi, dünya nüfusunun artması, kullanılabilir su kaynaklarının azalması ve kirletilmesi gibi beşeri problemler de tarımsal alanların verimliliğini etkilemektedir. Bu olumsuzluklar; artan dünya nüfusunun gıda ihtiyacını karşılayamaması, mevcut tarımsal alanların kullanılarak daha fazla verim alınması gerekliliği doğurmaktadır. Artan tarımsal üretim problemleri, tarımı“geleneksel tarımdan”daha fazla verim alınılabileceği düşünülen“akıllı tarım”sürecine doğru yöneltmektedir. Uzmanlar ve akademisyenler, tarımsal üretimin verimliliğinin artması konusunun bu kadar önemli olması sebebini ise gelecekte yaşanılması olasılıklar dâhilinde olan gıda ve su savaşlarının olabileceği gerekçesi ile açıklamaktadır. Tarım sektörüne yön veren en önemli etki Endüstri 4.0 sonucunda sanayi üretiminde yaşanan dijitalleşme sürecidir. Tarımsal üretime de yansımaya başlayan bu dijital evrim, makinelerin sensörler ve nesnelerin internet ile donatılması, tüm üretim sürecinin birbiri ile iletişim halinde olmasını sağlamaktadır. Dijitalleşme ve akıllı araçlarla birlikte, tarımsal üretimi ilgilendiren verilerin toplanması(hava koşulları, toprak ve su analizi, vb.) ve bu verilerin analizleri yapılmaktadır. Bu verilerin analizleri sonucunda hangi tarım arazisine ne kadar ne tür gübre verilmesi gerektiği, bitkilerin ihtiyacı olan mineraller ve sulama, toprağın durumu, zararlılarla mücadele, tahmini hasat zamanının detaylı ve gerçek zamanlı bir şekilde göstererek üreticilerin işlerinin kolaylaşması ve verimin geleneksel yöntemlere göre en üst düzeye çıkarılması sağlanmaktadır. Burada özellikle kameralı mini insansız araçlar ile bulut bağlantılı dronların kullanımı ile tüm çiftlik ve tarlaların görüntülemesi yapılarak zamanında müdahale edilmesi sağlanmaktadır. Bunun sonucunda tarım sektöründe hem iş verimi, hem de maliyetlerin azaldığı görülmektedir. Dünyada geleneksel tarım yöntemlerinin artık yetersiz kaldığı, bu nedenle Tarım 4.0 uygulamalarının kullanıldığı ve bu şekilde tarım verimliliğinin arttırıcı, maliyetleri düşürücü uygulamalara ağırlık verilmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Üretim süreci içerisinde dijitalleşme yanında üretim mekânları içerisinde de yeniliklerin oluştuğu belirlenmiştir. Bu dönem topraksız tarım gibi tarımsal üretim uygulamalarının popüler olduğu, burada ciddi yatırımlar yapıldığı, deniz ve çöl gibi yerlerde bitki yetiştirilmesi ile gelecekte oluşacak gıda talebi artışına çözüm bulunmaya çalışılmaktadır. Küreselleşme ile birlikte gelen dönüşümler ve endüstrinin dijital sürece evirilmesi, uygulanan tarım politikalarının dijital çağa ayak uyduracak biçimde şekillenmesinin önemini arttırmıştır. Endüstrinin gelişmesi ve dijitalleşmesinin tarıma yansıması olarak adlandırılan Tarım 4.0 yani Akıllı Tarım uygulamalarının hem tarımsal üretimin dönüşümü bazında hem de neo-liberal süreç ile küresel rekabet etkisi altında değerlendirilmesi çalışmanın temel konusunu oluşturmaktadır. Bu araştırma da çiftçilerin deneyimlerini, davranışlarını, faaliyetlerini, niyetlerini, isteklerini, değerlerini, fikirlerini, içinde yer aldığı duygularını, yansıtan nitel araştırma yönteminden, derinlemesine görüşme tekniği kullanılarak 35 tarım üreticisi ile görüşme yapılmıştır. Görüşmeler Aydın/Koçarlı ilçe sınırları içinde kalan Kasaplar Köy'ünde gerçekleştirilmiştir. Bu köyün hemen yanına dijital dinamikleri dikkate alan Vodafone Akıllı Köy, bir tarım işletmesi olarak kurulmuştur. Burada dijital tarımın köylü üreticiler ile entegrasyonu hedeflenerek bir modelleme denemesine girişilmiştir ki bu durum alan araştırmasının burada somutlanması için bir gerekçe niteliğindedir. Bu araştırmada çalışmanın amaçlarına ve temel problemine uygun cevap üretecek bir şekilde temalaştırılarak sahada sorgulanan başlıklar üzerine tartışma yapılmıştır. Her tema bir alt başlık haline getirilerek bulguların ilişkiselliği bağlamında analize gidilmiştir.
Özet (Çeviri)
The increasing population of the world increases the need and demand for food. However, ecological problems such as global warming, soil erosion, overgrazing and climate change in the world cause the decrease and even disappearance of agricultural areas where production will be made. Human problems such as misuse and zoning in agriculturally suitable areas in time,destruction of forests, increase in world population, decrease and pollution of usable water resources also affect the productivity of agricultural lands. These disadvantages are; The inability of the growing world population to meet their food needs necessitates more efficiency by using the existing agricultural lands. Increasing agricultural production problems lead agriculture to the“smart agriculture”process, which is thought to be more productive than“traditional agriculture”.Experts and academics explain the reason why the issue of increasing the efficiency of agricultural production is so important, on the grounds that there may be food and water wars, which are possible in the future. The most important effect that shapes the agriculture sector is the digitalization process in industrial production as a result of Industry 4.0. This digital evolution, which is also reflected in agricultural production, ensures that the entire production process is in communication with each other, by equipping machines with sensors and objects with the internet. Along with digitalization and smart tools, data related to agricultural production (weather conditions, soil and water analysis, etc.) are collected and these data are analyzed. As a result of the analysis of these data, what kind of fertilizer should be given to which agricultural land, the minerals and irrigation needed by the plants, the condition of the soil, the fight against pests,facilitating the work of the producers by showing the estimated harvest time in detail and in real time and to maximize the yield compared to traditional methods are provided. With the use of cloud-connected drones, all farms and fields are monitored and timely intervention is provided, especially through mini unmanned vehicles with cameras. As a result, it is seen that both work efficiency and costs decrease in the agricultural sector. It has been concluded that traditional farming methods are no longer sufficient in the world, therefore Agriculture 4.0 applications are used and in this way, it is necessary to focus on practices that increase agricultural productivity and reduce costs. It has been determined that innovations occur in production spaces as well as digitalization in the production process. In this period, agricultural production practices such as soilless agriculture are popular, serious investments have been made here, and by growing plants in places such as the sea and desert, it has been tried to find a solution to the increase in food demand in the future. The transformations that come with globalization and the evolution of the industry to the digital process have increased the importance of shaping the applied agricultural policies to keep up with the digital age. The main subject of the study is the evaluation of Agriculture 4.0, which is called the reflection of the development and digitalization of the industry on agriculture, both on the basis of the transformation of agricultural production and under the influence of global competition with the neo-liberal process. In this research, 35 agricultural producers have been interviewed by using in-depth interview technique, which is a qualitative research method that reflects the experiences, behaviors, activities, intentions, wishes, values, ideas, feelings of the farmers. The interviews have been held in Kasaplar Village, which is within the borders of Aydın/Koçarlı district. Vodafone Smart Village, which takes into account digital dynamics,has been established as an agricultural enterprise right next to this village. A modeling experiment has been attempted by aiming at the integration of digital agriculture with peasant producers, which is a justification for embodying the field research here. In this research, a discussion has been made on the topics questioned in the field by thematizing in a way that will produce answers in accordance with the aims and basic problem of the study. Each theme has been turned into a subtitle and analyzed in the context of the relationality of the findings.