Çaylıkta feminist etnografi: Güneysu'da emeğin cinsiyeti ve gündelik yaşam
Feminist ethnography in the tea garden: Gender of labor and everyday life in Guneysu
- Tez No: 773307
- Danışmanlar: PROF. DR. YILDIRIM ŞENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Sosyoloji, Anthropology, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metadoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Gündelik yaşam basit, alelade, tekrarlanan durumların alanı olarak görülmesine karşın toplumsal, politik, ekonomik faaliyetlerin ortaya çıktığı, geliştiği ve dönüşüme uğradığı yerdir. Bu bakımdan araştırılmaya ve üzerine düşünmeye değer bir alandır. Güneysulu kadınların gündelik hayatlarını ele alan bu çalışma, kadın emeği ve kadınların mekân kullanımına dair iki ana başlık etrafında sürdürülmüştür. Kadınların mekân kullanımı Rize, Güneysu ve köyleri ekseninde incelendiğinde yaz döneminde kadınların en çok bulunduğu alanın köy olduğu görülmüştür. Çay tarımı ve geçimlik üretimde emek yoğun faaliyet sürdüren kadınlar nerede ikamet ederse etsin (il dışı, il, ilçe) yaz dönemlerini köylerde geçirmektedir. Bu durum il, ilçe, köyler arasında mekânsal hareketliliği ve mekânlarla kurulan ilişkileri etkilemektedir. Kadınların Rize, Güneysu ve köylerde dışarı çıkma pratikleri farklılık göstermektedir. Çalışma süresince hem katılarak gözlem hem de derinlemesine görüşme teknikleri kullanılarak kadınların Rize, Güneysu ve köylerde kullandıkları ve kullan(a)madıkları mekânlar araştırıldı. Kadınların mekânsal hareketliliğine dair sorularda genellikle kendilerini rahat-rahatsız hissetme durumlarından yola çıkarak cevap verdikleri görüldü. Çay tarımı, kadın emeğinin yoğun olarak kullanıldığı bir alandır. Mayıs-Ekim ayları arasındaki dönemi kapsayan çay tarımında kadınlar hasat öncesi ve hasat sonrası faaliyetlerde ve hasatta aktif rol alırlar. Aynı zamanda ev işleri, çocuk ve yaşlı bakımı gibi işlerde harcadıkları emeği de sürdürürler. Kadınların yaşamında geniş yer tutan bu faaliyetler onların aynı zamanda dışarı çıkma pratiklerini ve kamusallaşma biçimlerini de etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
Although everyday life is seen as the domain of simple, mundane, repetitive situations, it is the place where social, political and economic activities emerge, develop and transform. In this respect, it is an area worth investigating and thinking about. This study, which deals with the daily lives of Güneysu women, has been carried out around two main topics on women's labor and women's use of space. When the use of women's space is examined on the axis of Rize, Güneysu and its villages, it is seen that the area where women are mostly found in the summer period is the village. Women who carry on labor-intensive activities in tea farming and subsistence production spend their summer periods in villages wherever they live (out of province, province, district). This Dec affects the spatial mobility between the provinces, districts, villages and the relationships established with the spaces. The practices of women going out in Rize, Güneysu and villages differ. During the study, the places that women use and cannot use in Rize, Güneysu and villages were investigated by using both observation and in-depth interview techniques. It was observed that women generally answered questions about spatial mobility based on their feelings of comfort or discomfort. Tea farming is an area where women's labor is used extensively. Tea farming covers the period from May to October. In this period, women take an active role in pre-harvest and post-harvest activities and harvest in tea agriculture. At the same time, they continue the labor they spend in jobs such as housework, child and elderly care. These activities, which take a large place in women's lives, also affect their going out practices and forms of publicization.