Acil durumlarda ortaokul Türkçe dersine ilişkin Türkçe öğretmenlerinin görüşlerinin incelenmesi
Regarding secondary school Turkish lesson in emergency situations examination of Turkish teachers' opinions
  1. Tez No: 773329
  2. Yazar: ÖMER POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Acil durumlar, doğal ve insan kaynaklı afetler sonucunda yaşanan birtakım olumsuz koşullardır. Acil durumlar başta yaşama hakkı olmak üzere bireyin birçok hakkını olumsuz etkiler. Eğitim de olumsuz koşullardan etkilenen haklardan biridir. Acil durumlarda birey, olumsuz koşulları atlatabilmek için yüksek direnç ve iletişim becerilerine ihtiyaç duyar. Türkçe, iletişim becerilerinin geliştiği ana derstir. Bu nedenle acil durumlarda Türkçe dersi ortaokul öğrencileri için oldukça önemlidir. Acil durumlar normal zamanlardan farklı olduğu için acil durumlarda işlenen Türkçe dersi de normal şartlar altında yapılan derslerden farklı olmalıdır. Bu nedenle acil durumlarda ortaokul Türkçe dersinin nasıl verilmesi gerektiği önemlidir. Bu araştırmanın amacı, acil durumlarda ortaokul Türkçe dersinin nasıl verilmesi gerektiğini Türkçe öğretmenlerinin görüşleri doğrultusunda incelemektir. Bu amaç doğrultusunda, araştırma verileri nitel veri toplama araçlarından yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak elde edilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 2021-2022 eğitim öğretim yılında Adıyaman ilinde görev yapan 120 Türkçe öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmacı tarafından uzman görüşlerinden yararlanılarak geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu, Google Docs üzerinden oluşturularak katılımcılardan görüşleri gönüllülük esasına göre istenmiştir. Bu araştırma nitel araştırmaya dayalı olup yarı yapılandırılmış form kullanılarak elde edilen verilerin analizinde; nitel yöntemler arasında yer alan içerik analizi tekniği kullanılmış ve veriler çözümlenmiştir. Elde edilen bulgulara göre katılımcıların acil durumlarda ortaokul Türkçe dersinde dil bilgisi konularını vermekte zorlandıkları ve öğrenme ortamında yeterli katılım sayısına ulaşamadıkları görülmüştür. Katılımcıların acil durumlarda Türkçe ders kitabına ve durumun niteliğine uygun materyale ihtiyaç duydukları tespit edilmiştir. Katılımcıların; eğitim durumlarında sunuş yoluyla anlatım tekniğini benimsediği, ölçme ve değerlendirme sürecinde de ekonomik ve kullanışlı olduğu için çoktan seçmeli testlere yönelim gösterdikleri belirlenmiştir. Bu araştırmada belirlenen sorunlar; alan ile ilgili bilimsel çalışmaların yapılması, öğretmenlere acil durumun niteliğine göre seminerler verilmesi, acil durumun niteliğine uygun ders araç ve gereçlerin hazırlanması ve programın acil durumun niteliğine uygun olarak yeniden yapılandırılmasıyla çözülebilir.
Özet (Çeviri)
Emergencies are some adverse conditions experienced as a result of natural and man-made disasters. Emergencies adversely affect many rights of the individual, especially the right to life. Education is also one of the rights affected by adverse conditions. In emergencies, the individual needs high resilience and communication skills to overcome adverse conditions. It is the main course in which Turkish communication skills are developed. For this reason, Turkish lesson is very important for secondary school students in emergency situations. Since emergencies are different from normal times, the Turkish lesson taught in emergency situations should also be different from the lessons given under normal conditions. For this reason, it is important how the secondary school Turkish lesson should be given in emergency situations. The aim of this research is to examine how the secondary school Turkish lesson should be given in emergency situations in line with the opinions of Turkish teachers. For this purpose, the research data were obtained by using a semi-structured interview form, one of the qualitative data collection tools. The study group of the research consists of 120 Turkish teachers working in Adıyaman in the 2021-2022 academic year. The semi-structured interview form, which was developed by the researcher using expert opinions, was created on Google Docs and the opinions of the participants were asked on a voluntary basis. This research is based on qualitative research and in the analysis of the data obtained using a semi-structured form; The content analysis technique, which is among the qualitative methods, was used and the data were analyzed. According to the findings, it was seen that the participants had difficulty in teaching grammar subjects in the secondary school Turkish lesson in emergency situations and could not reach the sufficient number of participants in the learning environment. It has been determined that the participants need Turkish textbooks and materials suitable for the nature of the situation in emergency situations. You were the participants; It has been determined that they adopt the technique of presentation through presentation in educational situations and they tend to multiple-choice tests because they are economical and useful in the measurement and evaluation process. The problems identified in this research are; It can be solved by conducting scientific studies on the field, giving seminars to teachers according to the nature of the emergency, preparing the course tools and materials suitable for the nature of the emergency, and restructuring the program in accordance with the nature of the emergency.