İnme hastalarında modifiye kısıtlayıcı zorunlu hareket tedavisi temelli telerehabilitasyonun etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of modified constraint induced movement therapy-based telerehabilitation in stroke patients
  1. Tez No: 773332
  2. Yazar: FETTAH SAYGILI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU GÜÇLÜ GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Çalışmamız telerehabilitasyon yolu ile uygulanan Modifiye-Kısıtlayıcı Zorunlu Hareket Tedavisi (Tele-KZHT)'nin inme hastalarında üst ekstremite motor fonksiyonları üzerindeki etkilerini incelemek amacı ile planlandı. Çalışmamıza dahil edilen 18 inme hastası randomize olarak tele-KZHT (n=10) ve kontrol (n=8) grubu olarak iki gruba ayrıldı. Hastaların üst ekstremite motor fonksiyonları İnme Rehabilitasyonu Hareket Değerlendirme Ölçeği (Stroke Rehabilitation Assessment of Movement Scale-STREAM) ve Fugl-Meyer Üst Ekstremite Motor Değerlendirme Ölçeği (FM-ÜE) ile, üst ekstremite motor becerileri Wolf Motor Fonksiyon Testi (WMFT) ve 9 Delikli Peg Testi (9-DPT) ile, kavrama kuvveti el dinamometresi (J-Tech™, Midvale, ABD) ve pinçmetre (Baseline®) ile, günlük yaşam aktiviteleri Motor Aktivite Günlüğü-28 (MAG-28) ve Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçeği (FBÖ) ile değerlendirildi. Hastalar video konferans yoluyla 3 hafta boyunca hafta içi her gün, günde 1,5 saat Tele-KHZT programına alındı. Ek olarak, eklem hareket açıklığını, aktif hareketi, denge ve yürümeyi geliştirmeyi hedefleyen bir ev programı verildi. Bu program kontrol grubuna da verildi ve hastalardan 3 hafta boyunca haftanın 5 günü yapmaları istendi.
Özet (Çeviri)
Our study was planned to examine the effects of Modified-Constraint Induced Movement Therapy (Tele-CIMT) applied via telerehabilitation on upper extremity motor functions in stroke patients. Eighteen stroke patients included in our study were randomly divided into two groups as tele-CIMT (n=10) and control (n=8) groups. Upper extremity motor functions of the patients were evaluated by the Stroke Rehabilitation Assessment of Movement Scale (STREAM) and Fugl-Meyer Upper Extremity Motor Evaluation Scale (FM-UE), and upper extremity motor skills were determined by Wolf Motor Function Test (WMFT) and 9-Hole Peg Test (9-HPT), grip strength with hand dynamometer (J-Tech™, Midvale, USA) and pinch meter (Baseline®), activities of daily living evaluated with Motor Activity Diary-28 (MAD-28) and Functional Independence Measure (FIM). Patients were included in the Tele-CIMT program for 1.5 hours a day, every weekday for 3 weeks, via video conference. In addition, a home program aimed at improving range of motion, active movement, balance, and walking was given. This program was also given to the control group and the patients were asked to do it 5 days a week for 3 weeks.