Kat mülkiyetinde yöneticinin hukuki sorumluluğu
Legal responsibility of the manager in the condominium ownership
- Tez No: 773340
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ORHAN ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Kat mülkiyeti, taşınmaz mülkiyetinin özel bir görünümüdür. Öyle ki kendine özgü bir yönetim mekanizması dahi bulunmaktadır. Kat mülkiyetinde yönetim işlerinin düzenli işlemesi için yönetim plânı, işletme projesi, kat malikleri kurulu ve yöneticinin uyum içinde olması gerekmektedir. Yönetim plânı, anataşınmazda bütün kat maliklerini bağlayan bir sözleşme olarak karşımıza çıkmaktadır. Kat malikleri kurulu ise karar alma mekanizması olarak işlev görmektedir. Yönetici ise kat malikleri kurulunun vekili gibi hareket ederek, kat malikleri kurulunun kararlarını yerine getirir. Bu sebeple, Kat Mülkiyeti Kanunu, yöneticiye bazı görev, yetki ve sorumluluklar yüklemiştir. Yönetim organlarının arzettiği önem dolaysıyla çalışmamızda, kat mülkiyetinde yönetimin hukuki kaynakları, kat mülkiyetinde yönetimin organları, kat mülkiyetinde yöneticinin hukuki sorumluluğu üzerinde durulmuştur. Sonuç bölümünde Kat Mülkiyeti Kanununda yönetimle ilgili başka ne gibi değişikliklerin getirilmesi gerektiği hususunda öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Condominium ownership is a special view of real property. So much so that even has its own management mechanism. In order for the management works to function properly in the condominium ownership, the management plan, business project, condomium owners board and the manager must be in harmony. The management plan appears as a contract that binds all condomium owners in the main property. The condomium owners board functions as a decision-making mechanism. The manager, on the other hand, acts as a representative of the condomium owners board and fulfills the decisions of the floor owners board. For this reason, the Condominium Ownership Law imposes some duties, powers and responsibilities on the manager. Due to the importance of the management branches, the duties, the legal resources of the management in condominium ownership, the branches of the management in condominium ownership, legal responsibility of the manager in the condominium ownership are emphasized. In the conclusion part, suggestions were made about what other changes regarding the management of the Condominium Ownership Law should be introduced.