Okul öncesi öğretmenlerinin olumlu çocukluk yaşantıları ile öz-duyarlıkları arasındaki ilişki
The relationship between the levels of positive childhood experiences and self-compassion of preschool teachers
  1. Tez No: 773341
  2. Yazar: CAN TORAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURGÜL ÖZPOYRAZ, DOÇ. DR. MUSTAFA KALE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırma okul öncesi öğretmenlerinin olumlu çocukluk yaşantıları ve öz duyarlıkları arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Araştırmanın örneklemi Hatay ili merkez ve ilçelerinde yer alan 321 okul öncesi öğretmeni oluşturmaktadır. Bu çerçevede 2021-2022 yılı eğitim öğretim yılında Hatay ilinde görev yapmakta olan 243 kadın (% 75,2) ve 80 erkek (% 24,8) öğretmene ölçekler uygulanmıştır. Verilerin toplanmasında literatür doğrultusunda araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”, Bethell ve diğerleri (2019) tarafından geliştirilen Çiçek ve Çeri (2021) tarafından Türkçeye uyarlanan“Olumlu Çocukluk Yaşantılar Ölçeği”, Neff (2003b) tarafından geliştirilen, Akın vd. (2007) tarafından Türkçeye uyarlanan“Öz Duyarlık Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS 22 paket programında analiz edilmiştir. Verilerin normal dağılım gösterdiği görüldükten sonra Pearson Korelâsyon analizi, t testi analizi ve anova tekniği kullanılmıştır. Pearson korelasyon analizine göre Okul Öncesi Öğretmenlerinin olumlu çocukluk yaşantıları ile öz duyarlık puanları arasında orta düzeyde, pozitif yönde ve anlamlı bir ilişkinin olduğu sonucu bulunmuştur. Anova sonuçlarında ise doğum sıralamasına göre, tek çocuk olan katılımcıların küçük, ortanca ve büyük kardeş olan katılımcılara göre Öz duyarlığın alt boyutlarından paylaşımların bilincinde olma kategorisinde daha düşük puana sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between positive childhood experiences of preschool teachers and their self- compassion. The sample of the study consists of 321 pre-school teachers in the center and districts of Hatay. In this context, the scales were applied to 243 female (75.2%) and 80 male (24.8%) teachers working in the province of Hatay in the center and districts of Hatay 2021-2022 academic year. In data collection,“Personal Information Form”prepared by the researcher,“ Positive Childhood Experiences Scale”developed by Bethell et al. (2019) and adapted into Turkish by Çiçek and Çeri (2021) and also“Self-Compassion Scale”developed by Neff (2003b) and adapted into Turkish by Akın et al. (2007) were applied. The data obtained in there search were analyzed in the SPSS 22 package program. After it was seen that the Pearson Correlation analysis, t-test analysis and anova technique were applied after finding out that the data had normal distribution . According to the results of the Pearson correlation analysis, it was found that there is a moderate, positive and significant relationship between the positive childhood experiences of the Preschool Teachers and their self-compassion scores. As regards to Anova results, According to the order of birth, it was concluded that the only child participants had a lower score in the category of being aware of sharing, one of the sub-dimensions of Self- compassion, compared to the participants with younger, middle and older siblings.