Kat mülkiyeti hukukunda yöneticinin sorumluluğu
Liability of the manager in condominium law
  1. Tez No: 869325
  2. Yazar: SERHAT KÜÇÜKÇAPRAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRUNNİSA ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 244
Özet
Kat mülkiyetinde en fazla uyuşmazlık kat mülkiyetinin yönetiminden kaynaklanmaktadır. Kat mülkiyetinde anagayrimenkulün yönetimi yönetim planı ve kanun hükümlerine uygun olarak kat malikleri kurulu ve yönetici tarafından sağlanmaktadır. Kat malikleri kurulu genel kurul gibi hareket etmekte ve yönetime ilişkin kararları kanunda aranan şekle uygun olarak almaktadır. Yönetici kat malikleri kurulunca atanmakta ve kendisine kat malikleri kurulu, yönetim planı ve kanunla verilen görevleri yerine getirmektedir. Yöneticinin hukuki durumu vekil gibi olup görev ve sorumlulukları vekalet sözleşmesi kapsamında değerlendirilmektedir. Yöneticinin kat maliklerine karşı sorumluluğu vekil gibi kabul edilmesinin sonucu olarak sözleşmeden kaynaklanan sorumluluk olarak değerlendirilmektedir. Yöneticinin sözleşmeden doğan sorumluluğu vekalet sözleşmesi ve Kat Mülkiyeti Kanunu hükümleri kapsamında tespit edilmelidir. Bu çalışmada öncelikle kat mülkiyeti ve toplu yapı kavramları açıklanmış, yönetimin anayasası sayılan yönetim planı ve yönetimin konusunu oluşturan ortak yerler açıklandıktan sonra yönetim organları üzerinde durulmuş, yöneticinin sorumluluk kaynağı olan sözleşme ilişkisi profesyonel yöneticilik sözleşmesi kapsamında ele alındıktan sonra sorumluluğun şartları ve sonuçları açıklanmaya çalışılmıştır. Sonuç bölümünde kat mülkiyetinde yönetimin iyileştirilmesi için yapılması gereken değişikliklere ve uygulamalara ilişkin öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The most disputes in condominiums arise from the management of the condominium. In condominium ownership, the management of the main real estate is provided by the board of flat owners and the manager in accordance with the management plan and the Law. The board of flat owners acts like a general assembly and takes management-related decisions in accordance with the form required by law. The manager is appointed by the board of flat owners and carries out the duties assigned to him by the board of flat owners, the management plan and the law. The manager's legal status is that of his as a agent, and his duties and responsibilities are evaluated within the scope of agency contract. The manager's responsibility towards the flat owners is considered as a contractual liability as a result of being accepted as an agent. The contractual liability of the manager must be determined within the scope of the power of attorney agreement and the provisions of the Condominium Law. In this study, firstly, the concepts of condominium ownership and collective building were explained, after explaining the management plan, which is considered the constitution of the management, and the common places that constitute the subject of the management, the management bodies were emphasized, and after the contractual relationship, which is the source of responsibility of the manager, was discussed within the scope of the professional management contract, the conditions and consequences of the responsibility were tried to be explained. In the conclusion section, suggestions for changes and practices that need to be made to improve management in condominiums are presented.