Kronik otitis media'da piroptozisin yeri
The role of pyroptosis in chronic otitis media
- Tez No: 773358
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL İYNEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Giriş: Kronik otitis medianın (KOM) ve kolesteatomanın etiyopatogenezi hala net olarak aydınlatılamamıştır. Osteoklastik aktivite, sitokinler, kronik inflamasyon, endotoksin ve lipid peroksidasyon ürünlerinin toksik etkileri suçlanan sebeplerden bazılarıdır. Bu çalışmamız kronik otitis medianın ve kolesteatomun etyopatogenezinde inflamatuar hücre ölüm varlığını, NLRP3 ve IL 1 β 'nın serumdaki seviyelerini ayrıca aynı serumların oksidatif stres düzeyini ölçerek kronik otitis mediada piroptozisin yerini anlamayı ve oksidatif stresle ilişkisini ortaya koymayı amaçlamıştır. Bu çalışma kronik otitis mediada serumda piroptozis ve oksidatif stresi birlikte inceleyen ilk çalışmadır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya Harran Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Kulak Burun ve Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalında Haziran 2021–Ocak 2022 tarihleri arasında Kronik Otitis Media nedeniyle opere edilen 57'si vaka grubu 28'i kontrol grubu olmak üzere toplam 85 olgu dahil edildi. Hastaların dağılımı intraoperatif muayene bulguları ve postoperatif patoloji raporuna göre; 19 hasta kolesteatom, 19 hasta granülasyon, 19 hasta avivasyon grubu olarak belirlendi. Çalışmaya alınanlardan 51 tanesi erkek 34 tanesi kadındı. Çalışmaya alınan tüm olgulardan serum numuneleri toplandı. Serumda IL-1 Beta, NLRP-3, TAS, TOS ve OSİ düzeyleri incelendi. Sonuçlar üzerinden istatiksel analiz yapıldı. Bulgular: Hastaların 22'si sağ 35'i sol kulaktan opere edilmiştir. Hastalar 7-65 yaş arasında olup ortalama yaş 30,63(±13,87) olarak bulundu. 17 hastaya canal wall down timpanomastoidektomi, 21 hastaya canal wall up timpanoplasti, 14 hastaya mikroskopik timpanoplasti 5 hastaya ise endoskopik timpanoplasti uygulandı.
Özet (Çeviri)
Introduction: The etiopathogenesis of chronic otitis media (COM) and cholesteatoma is still unclear. Osteoclastic activity, cytokines, chronic inflammation, toxic effects of endotoxin and lipid peroxidation products are some of the reasons accused. In order to show the effect of Pyroptosis, which is defined as inflammatory cell death, in Chronic Otitis Media and to evaluate its relationship with Oxidative Stress, we investigated NLRP 3 and IL 1 Beta in the Pyroptosis pathway and TAS, TOS, OSI in serum to measure Oxidative Stress. The relationship between pyroptosis and oxidative stress, the effect of oxidative stress on COM have been the subject of studies before, but this study, which examines pyroptosis and oxidative stress together in chronic otitis media, is the first study to the best of our knowledge. Materials and Methods: A total of 85 cases, 57 of which were in the case group and 28 in the control group, who were operated for Chronic Otitis Media between June 2021 and January 2022 in Harran University Research and Practice Hospital, Department of Ear Nose and Throat Diseases were included in this study. According to the distribution of patients, intraoperative examination findings and postoperative pathology report; 19 patients were determined as cholesteatoma, 19 patients as granulation, and 19 patients as aviation group. Of those included in the study, 51 were male and 34 were female. Serum samples were collected from all cases included in the study. IL-1 Beta, NLRP-3, TAS, TOS and OSI levels in serum were examined. Statistical analysis was performed on the results. Results: 22 of the patients were operated on the right ear and 35 on the left ear. The patients were between 7-65 years old and the mean age was 30.63(±13.87). Canal wall down tympanomastoidectomy was performed in 17 patients, canal wall up tympanoplasty in 21 patients, microscopic tympanoplasty in 14 patients and endoscopic tympanoplasty in 5 patients.