Batı Trakya‟da mevlid geleneği
Mawlid tradition in Western Thrace
- Tez No: 773357
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE YENİTERZİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Tasavvuf Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tasavvuf Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmada, Batı Trakya‟nın İskeçe, Gümülcine ve Dedeağaç illerini kapsayan başta Peygamberimizin doğumu münasebetiyle düzenlenen Mevlid Kandili ve buna bağlı yıllar içerisinde oluşan Mevlid geleneği psiko-sosyal açıdan değerlendirilmeye çalışılmıştır. Çalışma, giriş dâhil üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, Mevlid ve diğer İslâmi İlimlerle ilişkisi ele alınmıştır. İkinci bölümde ise, psiko-sosyal açıdan Batı Trakya tarihinde Mevlid geleneği ve bu bölgede yapılan Mevlid merasimleri incelenmektedir. Bu doğrultuda Mevlid geleneği ile İslâmi İlimler ilişkisi hakkında mevcut yazılı kaynaklardan elde edilen bilgiler verilmiştir. Ardından Batı Trakya‟da Mevlid geleneği ile birlikte oluşan dindarlık anlayışı ele alınmıştır. Son olarak ise, Mevlid merasimlerinin geleneğimizin muhafazası noktasında oynadığı rol tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu araştırmanın sonucunda, yapılan Mevlid merasimlerinin Anadolu‟nun inanç ve kültür yapısına ait bazı izler taşıdığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research evaluates the Mawlid tradition which was firstly organized as Mawlid an-Nabi on the birth of Prophet and later that has developed in parallel with it in Xanthi, Komotini and Alexandropolis the provincesof Western Thrace in terms of psycho-social aspect. The study consists of three chapters including the introduction. In the first chapter, the Mawlid and its relationship with the other Islamic Disciplines were discussed. While the second examines the Mawlid in the history of Western Thrace in psycho-social perspective and the Mawlid ceremonies in this region. In this context the information derived from the current written sources about the relation of Mawlid tradition and Islamic Disciplines were presented. Later, the religious understanding formed with the Mawlid tradition in the Western Thrace was discussed. Finally, the role played by Mawlid ceremonies at the point of preserving our tradition was tried to be determined. As a result of this research, it was observed that the Mawlid ceremonies contain some overtones of the belief and cultural structures of Anatolia.