Kronik süpüratif Otitis Media'da asetik asit, siprofloksasin ve Alkol Borik'in lokal olarak kullanımının klinik etkinliği ve ototoksisitesinin araştırması
Acetic acids, ciprofloxacin and alcohol boric solutions are topicaly and ototoxic effect in chronic otitis media
- Tez No: 99079
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA ERKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
7. ÖZET Bu çalışmanın amacı, kronik süpüratif otitis medialı hastalarda asetik asit, siprofloksasin ve alkol borik solüsyonlarının lokal olarak kullanımının klinik etkinliğini ve ototoksik tesirinin olup olmadığını belirlemektir. Çalışma Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı polikliniğine başvuran 83 hastanın 110 kulağı prospektif olarak, çift kör sistemi kullanılarak basit rastgele yöntemle 4 gruba ayrıldı. Asetik asit, siprofloksasin ve alkol borik damlatılacak gruplara 30'ar, kontrol grubuna 20 kulak dahil edildi. Her hastadan, tedaviden 24 saat önce, DKY sekresyonundan mikroorganizma spektrumunu belirlemek amacıyla aerob kültür yapıldı. Tedavi öncesi her hastada pür ton odyometri, konuşmayı alma ve ayırdetme oranıyla, UlP'de dalga latansları ölçüldü. Her grup kendi solüsyonlarıyla 10 gün boyunca lokal olarak tedavi edilip, gün aşırı aspirasyon yapıldı ve kulak kültürleri tekrarlandı. Tedavide klinik ve bakteriyolojik cevap değerlendirildi. Ototoksisite araştırması için tedavi öncesi yapılan odyolojik testler tedaviden 10 gün, 30 gün ve 60 gün sonra tekrarlanıp66 karşılaştırıldı. Yine tedavi öncesi yapılan UİP, tedaviden 1 ay sonra tekrarlanıp başlangıç değerleri ile karşılaştırıldı. Tedavi öncesi yapılan aerob kültürlerde % 29 oranında pseudomonas auriginosa en fazla izole edilen mikroorganizma iken, % 20'lik oran ile stafilokok aureus ikinci sıklıkta bulundu. Bakteriyolojik ve klinik cevap araştırmasında, asetik asit ve siprofloksasinin, alkol borik'e göre daha etkili olduğu görüldü. Ancak siprofloksasinin, klinik ve bakteriyolojik başarısına rağmen; iki kulakta fungal süperenfeksiyon gelişmesi bu tedavinin bir dezavantajı olarak değerlendirildi. Bu kulaklar asetik asit solüsyonu ile tedavi edildi. Ototoksisite araştırması amacı ile yapılan PTO, konuşmayı alma ve ayırdetme oranlarında asetik asit ve siprofloksasin grubunda, hem istatistiksel hem de klinik olarak anlamlı fark tespit edilmedi. Alkol borik grubunda ise, istatistiksel olarak anlamlı fark görülürken, klinik olarak ototoksik tesir bulunmadı. UİP'te ise; her üç grupta tedaviden önce ve bir ay sonra yapılan değerler arasında, istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı. Hayvan çalışmalarında, ototoksik tesiri tespit edilen solüsyonların, insanlardaki kullanımında bu tesirin daha az olduğu bilinmektedir. Bu durum; insan ve hayvan orta kulak ve yuvarlak pencere yapısındaki anatomik farklılıklara ve KSOM'lı hastalarda meydana gelen yuvarlak penceredeki kalınlaşma ve permeabilite azalmasına bağlanabilir.
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY The purpose of this study is to determine the clinical activity as well as possible ototoxic effect of locally applied acetic acid, ciprofloxacin and alcohol boric solutions in the patients with Chronic Suppurative Otitis Media (CSOM). In the study, 110 ears of 83 patient who applied to Erciyes University Medical Faculty ENT Department were prospectively divided in to 4 groups by simple random method using double blind system, thirty ears were included to each of the groups which acetic acids, ciprofloxacin and alcohol boric will be dropped and 20 were included in control group. Aerob culture was done from each patient, 24 hours before the treatment in order to determine microorganism spectrum from external ear canal secretion. Pure tone audiometry, speach reception thresold and speach discrimination score, and wave latencies in Auditory Brain-Stem Responce (ABR) were measured before the treatment. Each group, was locally treated for 10 days with their own solution, aspiration were done every other day and ear cultures were repeated. Clinical and bacteriological responce to treatment was evaluated.