Çalışanların meydana getirdiği eserler
Works created by workers
  1. Tez No: 773366
  2. Yazar: FATİH ERASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER EKMEKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, bir eseri meydana getiren kişiyi eser sahibi olarak nitelendirmiş ve bu kabulün sonucu olarak eser üzerindeki malî ve manevi hakların münhasıran eser sahibi tarafından kullanılacağını belirtmiştir. Buna karşın eser sahibinin eser üzerindeki hakların tümünden istifade edebileceğine ilişkin kurala işçi, hizmetli ve memurların istihdam amaçları gözetilerek bir istisna getirilmiştir. Söz konusu kural ile işçi, hizmetli ve memurların görevlerinin ifası nedeniyle meydana getirdikleri eserler üzerindeki hakların bu kişileri çalıştıran veya tayin edenler tarafından kullanılacağı öngörülmüştür. Çalışmamızda, işçi, hizmetli ve memurlar tarafından meydana getirilen eserlere ilişkin hükmün tarihi gelişimi, eser üzerindeki malî ve manevi hakların nitelikleri ile istihdam ilişkisinin gerekleri dikkate alınarak hükmün nasıl yorumlanması gerektiği ve konuyla ilgili çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Intellectual and Artistic Works Code numbered 5846 defines the person who creates a work as the owner of the work. As a result of that rule, it is admitted that work creator exercises exclusively economic and moral rights arising from intellectual and artistic works. However an exception has been made to the rule that the owner of the work exercises from all the rights on the work, considering the employment purposes of the employees, servants and civil servants. With the aforementioned rule, it is foreseen that the rights on the work created by the employees, servants and civil servants during the performance of their duties will be used by the person who employed or appointed these persons. In our thesis, solution suggestions related to subject and how the provision should be interpreted are presented considering the historical development of provision related to intellectual and artistic works created by employee, servant and civil servant, qualifications of the economic and moral rights on the work, requirements of the employment relationship.