Kaynak ağzı açısı ve geometrisinin zırh uygulamalarında kullanılan AW 5083 ve AW 6061 alüminyum alaşımlarının mekanik özellikleri üzerine etkisi
Effect of welding groove angle and geometry on the mechanical properties of AW 5083 and AW 6061 aluminum alloys used in armor applications
  1. Tez No: 773372
  2. Yazar: BERTUĞ GÜVEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEDİ CENK BALÇIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri ve Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Savunma Platformları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Hafifliğin ve manevra kabiliyetinin öne çıktığı günümüz muharebe şartlarında alüminyum alaşımlar zırhlı muharebe araçlarında gün geçtikçe daha yoğun olarak kullanılmak istenmektedir. Özellikle alüminyum alaşımlarından AW 5083 ve AW 6061 alaşımları şase ve gövde imalatlarında kullanılmaya başlanmıştır ancak imalat sırasında kullanılan kaynak yönteminde kaynak ağzı geometrisi ve açısı bağlantı dayanımını etkilemektedir. Kaynak parametrelerinin dayanıma etkisini incelemek için yapılan bu çalışmada, biri ısıl işlemle sertleşebilir ve biri ısıl işlemle sertleşemez kategorisinde olan iki alüminyum alaşımı farklı kaynak ağzı geometrileri ve açıları kullanılarak MIG yöntemiyle kaynaklı birleştirilmeleri yapılmıştır. Birleştirmelerin bulunduğu bölgelerden standartlara uygun çekme ve üç noktalı eğilme testleri için numuneler üretilmiştir. Kaynak bölgesinin mekanik özellikleri gerilme karşılık birim şekil değiştirme grafikleri elde edilerek incelenmiştir. Mekanik testler sonucunda AW6061 alaşımı için V tipi kaynaklar X tipi kaynaklara göre daha yüksek dayanım gösterirken, AW 5083 alaşımları için ise V ve X tipi kaynaklar tüm açılarda birbirine yakın dayanım göstermişlerdir.
Özet (Çeviri)
In today's combat conditions, where lightness and maneuverability are prominent, aluminum alloys are being used more and more in armored combat vehicles. Especially aluminum alloys called as AW 5083 and AW 6061 alloys have started to be used in chassis and body manufacturing, but the weld joint geometry and angle affect the joint strength in the welding method used during manufacturing. In this study, which was conducted to examine the effect of welding parameters on strength, two aluminum alloys, one of which can be hardened by heat treatment and one of which is in the category of non-hardenable by heat treatment, were welded with MIG method using different weld geometries and angles. Specimens were manufactured for tensile and three-point bending tests in accordance with standards for the welded joints. The mechanical properties of the weld zone were investigated by obtaining stress-strain curves. As a result of mechanical tests, V type welds for AW 6061 alloy showed higher strength than X type welds, while V and X type welds for AW 5083 alloys strength was near at all angles.