Thermal conductivity in isotropic composite materials
İzotropik kompozit malzemelerin ısıl iletkenliği
  1. Tez No: 77339
  2. Yazar: ÖZKAN KAZGAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKKI TAVMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Termodinamik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada kompozitlerin ısıl iletkenlikleri deneysel olarak araştırıldı ve çeşitli modellerle karşılaştırıldı. Kompozitlerin ısıl iletkenliği üzerine literatüre araştırılması yapıldı ve farklı modellere uygunluğu ve sınırları tartışıldı. Katkılı dolgu maddesi için alüminyum oksit kullanıldı, matriks malzemesi olarak daima yüksek yoğunluklu polietilen kullanıldı. Numuneler ergitme presinde en fazla % 26 hacimsel oranında hazırlandı. Deneysel sonuçlar yaklaşık olarak % 10 hacimsel oranına kadar dolgu malzemesinin birbirini etkilediği ve polietilen matriks içerisinde homojen olarak dağıldığı kabul edilen bir bölge gösterir. Bu bölgede tahmini ısıl iletkenlik modelleri deneysel sonuçlarla büyük bir uygunluk göstermektedir. Yüksek hacimsel oranlarda, dolgu malzemeleri kümeleşmeye yönelir ve ısıl akışı yönündeki ısıl dizeler, ısıl iletkenlikte hızlı bir yükselişe sebep olurlar, son zamanlarda Agari & Uno tarafından geliştirilen model bu bölgede deneysel olarak elde edilmiş iki sabit kullanmayı kabul eder. lal iletkenlikler, 35 °C'den 44 °C'ye, 49 °C'den 63 °C'ye ve 14 °C'den 22 °C'de olan üç farklı ortalama sıcaklık aralıklarında ölçüldü. Deneysel sonuçların tabloları çıkarıldı ve beş farklı teorik model kullanılarak hesaplanan ısıl iletkenlerle karşılaştırıldı. Isıl iletkenlik ölçümünde çizgisel ısı kaynağı yöntemi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The thermal conductivity of composites is investigated experimentally in this study and the results are compared with various models. A literature survey is made on thermal conductivity of filled composites and the applicability of different models and their limitations are discussed. For filled composite aluminum oxide are used, the matrix material being in all cases high density polyethylene. Samples are prepared up to 26% volume content for aluminum oxide by compression melding process. Experimental results show a region, up to about 10% volume fraction of composites where the fillers do not interact with each other and may be assumed homogeneously distributed in the polyethylene matrix. In this region predicted thermal conductivity models fit the experimental results fairly well. At higher volume content, the filler tends to form agglomerates and conductive chains in the direction of heat flow resulting in a rapid increase of thermal conductivity, a more recently developed model by Agari&Uno estimates the thermal conductivity in this region using two experimentally determined constant. Thermal conductivities are measured at average temperature for three different space values which are from 35°C to 44°C, from 49°C to 63°C and from 14°C to 22°C. The experimental results are tabulated, and are compared with thermal conductivity values calculated from 5 different theoretical models. A modified hot wire technique was used to measure thermal conductivity.