Genç işsizliği etkileyen sosyoekonomik ve demografik faktörler: TRB1 bölgesinde bir uygulama
Socioeconomic and demographic factors affecting youth unemployment: An application in TRB1 region
- Tez No: 773394
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİM TATLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi ve Siyaset Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Çalışmada TRB1(Malatya, Elazığ, Bingöl ve Tunceli) Bölgesinde genç işsizliğini etkileyen sosyoekonomik ve demografik faktörlerin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmada veri toplama yöntemi olarak anket tekniği kullanılmıştır. Genç işsizlikle ilgili tasarlanan anket formları, yüz yüze anket tekniği ile TRB1 Bölgesinde 15-24 yaş grubundaki 400 gence rassal olarak uygulanmıştır. Anketten elde edilen veriler Lojistik Regresyon yöntemi ile analiz edilmiştir. Çalışmanın bağımlı değişkeni genç işsizliği, bağımsız değişkenleri ise; gençlerin cinsiyet durumu, medeni durumu, eğitim durumu, babanın eğitim durumu, ailenin kişi başına düşen geliri, seçimde oy kullanma durumu, güven düzeyi ve sağlık durumudur. Yapılan analiz sonuçlarında; lise mezunu olan gençlerin ortaokul mezunu olan gençlere göre, üniversite mezunu olan gençlerin ortaokul mezunu olan gençlere göre, lisansüstü mezunu olan gençlerin ortaokul mezunu olan gençlere göre, babası ilkokul mezunu olanların babası okuryazar olmayanlara göre, babası ortaokul mezunu olanların babası okuryazar olmayanlara göre, babası lise mezunu olanların babası okuryazar olmayanlara göre, babası üniversite mezunu olanların babası okuryazar olmayanlara göre, genel olarak insanlara güvenen gençlerin insanlara güvenmeyen gençlere göre, seçime katılan gençlerin seçime katılmayan gençlere göre işsiz olma olasılığının daha az olduğu ortaya konulmuştur. Ayrıca, gençlerin ailesinin kişi başına düşen geliri gençlerin işsiz olma olasılığını azaltmada olumlu bir etkiye sahip olduğu bulunmuştur. Cinsiyet ile genç işsizlik arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
The study, it was aimed to investigate the socioeconomic and demographic factors affecting youth unemployment in the TRB1 (Malatya, Elazığ, Bingöl, and Tunceli) Region. The questionnaire method was used as a data collection method in the study. The questionnare forms designed for measure the youth unemployment, and randomly applied to 400 young people in the 15-24 age group in TRB1 region by a face to face technique. The data obtained from the survey were analyzed by Logistic Regression. The dependent variable of the study is youth unemployment, and the independent variables are the youth's gender, marital status, education level, father's education level, per capita income of the family, voting status in the election, confidence level, and health status. The results of the analysis revealed that the young people who are high school graduates compared to those who are secondary school graduates, those who are university graduates compared to those who are secondary school graduates, those who have graduate degrees compared to those who are secondary school graduates, those whose fathers are primary school graduates compared to those whose fathers are illiterate, and those whose fathers are secondary school graduates compared to those whose fathers are illiterate, those whose fathers are high school graduates compared to those whose fathers are illiterate, those whose fathers are university graduates compared to those whose fathers are illiterate, those who generally trust people compared to those who do not trust people, and those who participate in elections are less likely to be unemployed than those who do not. Also, the per capita income of the youth's family was found to have a positive effect on reducing the probability of the youth being unemployed. There was no significant relationship between gender and youth unemployment.