Kardiyopulmoner bypass prime volümündeki değişimin, intraoperatif/postoperatif kan kullanımı ve sistemik enfamasyon üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of changes in cardiopulmonary bypass prime volume on intraoperative/postoperative blood use and systemic inflammation
  1. Tez No: 773447
  2. Yazar: REHA TOPAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR BAYRAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Kardiyopulmoner bypass, vücuda kan ve oksijen sunumunun devam ettirilebilmesi adına, kalp ve akciğer fonksiyonlarının geçici olarak ekstrakorporeal bir pompa ve oksijenatör sistemine devredildiği bir yöntemdir. Prime volüm yüklenmesi ile ortaya çıkan inflamatuar yanıt ve hemodilüsyonel anemi, intraoperatif ve postoperatif kan transfüzyon gereksinimi doğurmakta ve bu artmış transfüzyon oranları ile beraber transfüzyon ve inflamasyon ilişkili komplikasyonların da önünü açmaktadır. Yapmış olduğumuz çalışmamızda kardiyopulmoner bypass prime volümünün azaltılması ile beraber hastalardaki transfüzyon oranlarının ve kültür tetkiki yapılması veya antibiyoterapi değişikliği gerektirecek düzeyde sistematik cevap oluşturan inflamasyon arasındaki ilişkiyi ve bu durumun doğurduğu maliyet yükünü değerlendirmeyi amaçladık. Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde, beş yıllık sürede elektif şartlar koroner arter bypass greftleme operasyonu yapılan 452 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların kardiyopulmoner bypass prime volüm değerleri, vücut yüzey alanlarına bölünerek prime volüm indeksi elde edildi. Çalışma grubu median değerine göre yüksek prime volüm indeksi, düşük prime volüm indeksi olarak ikiye ayrıldı. Veriler, demografik parametreler, intraoperatif parametreler, hemodilüsyon ilişkili parametreler, inflamasyon ilişkili parametreler, maliyet verileri olarak ayrılarak değerlendirildi. Düşük vücut yüzey alanına sahip olan hastalarda, prime volüm indeksi daha fazla olup bu hastaların, kardiyopulmoner bypass başlangıcından itibaren yapılan tüm hematokrit ölçümlerinde daha anemik seyrettikleri görüldü. Yüksek pvi grubundaki hastaların intraoperatif ve postoperatif kan transfüzyonu oranlarının anlamlı şekilde daha fazla olduğu görüldü. İnflamasyon cevabının klinik tabloya yansımasının, yüksek pvi grubundaki hastalarda anlamlı şekilde daha güçlü olduğu görüldü. Bu hastalarda enfeksiyon varlığını göstermeyen kültür tetkiki yapılma oranlarının ve kültür pozitifliği ile desteklenmeyen antibiyoterapi oranlarının anlamlı şekilde daha yüksek oldukları görüldü. Prime volümün mümkün olduğunca azaltılması ile hastaların toplam tedavi maliyetlerinde de azalma sağlanabileceği izlendi. Hemodilüsyonel anemi, kardiyopulmoner bypass pratiği için neredeyse altın standart olmasının yanında, olumlu ve olumsuz etkileri nedeni ile oldukça dikkatle ele alınması gereken bir konudur. Transfüzyonlardan ve buna bağlı komplikasyonlardan kaçınılması için mümkün olduğunca düşük kardiyopulmoner bypass prime volümü kullanılması önerilir. Prime volüm düşürücü tekniklerin birbirine üstünlüklerine dair kesin bir görüş birliği bulunmamasından dolayı, kanın yabancı yüzey temasının ve sıvı yüklenmesinin mümkün olan her şekilde azaltılmaya çalışılması önerilir. Ülkemizdeki sağlık ekonomisinin durumu da göz önüne alındığında, cerrahi tedavilerde maliyetin azaltılması hayati önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Cardiopulmonary bypass is a technique which cardiac and pulmonary functions transferred temporarily to the extracorporeal pump and oxygenator system in order to maintain blood and oxygene supply to the body. Inflamattory response and hemodilutional anemia resulting from prime volume overload, lead to the intraopreative and postoperative blood transfusions and this situation open the gates for the increased transfusion rates and inflammatory complications related to transfusions. The aim of this study is evaluate the relationship between the reduction of the cardiopulmonary bypass prime volume and transfusion rates, the inflammation that creates a systematic response that requires cultore examination or a modification of antibiotherapy and the cost burden of this situation. A total of 452 patients who underwent elective coronary artery bypass grafting operation at Dokuz Eylul University Medical Faculty Hospital over a five-year period were included in the study. The prime volume index was obtained by dividing the cardiopulmonary bypass prime volume values of the patients by the body surface areas. The study group was divided into two as high prime volume index and low prime volume index according to the median value. Data were evaluated by dividing demographic parameters, intraoperative parameters, hemodilution-related parameters, inflammation-related parameters, and cost values. The prime volume index was higher in patients with low body surface area and it was observed that these patients were more anemic in all hematocrit measurements made since the beginning of cardiopulmonary bypass. Intraoperative and postoperative blood transfusion rates were found to be significantly higher in patients in the high pvi group. It was observed that the reflection of the inflammatory response on the clinical picture was significantly stronger in the patients in the high pvi group. It was observed that the rates of culture tests that did not show the presence of infection and the rates of antibiotic therapy not supported by culture positivity were significantly higher in these patients. It was observed that by reducing the prime volume as much as possible, a reduction in the total treatment costs of the patients could be achieved. Although hemodilutional anemia is almost the gold standard for cardiopulmonary bypass practice, it is a subject that needs to be handled very carefully due to its positive and negative effects. It is recommended to use cardiopulmonary bypass priming volume as low as possible to avoid transfusions and related complications. Since there is no clear consensus on the superiority of the prime volume-reducing techniques over each other, it is recommended to try to reduce the blood's foreign-surface contact and fluid overload in every possible way. Considering the situation of the health economy in our country, it is vital to reduce the cost of surgical treatments.