Metilprednizolon'un kardiyopulmoner bypass prime solüsyonunda kullanımının hemogram ve biyokimya değerleri üzerine etkilerinin kullanılmayan olgularla karşılaştırılması
Comparison of the effects of methylprednisolone on cardiopulmonary bypass prime solution on hemogram and biochemistry values with unused case
  1. Tez No: 635466
  2. Yazar: MUHAMMET CANDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KORHAN ERKANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Perfüzyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Kalp ameliyatlarının başladığı ilk dönemlerde prime solüsyonuna kan ilave ediliyordu. Uzun süren kalp ameliyatlarında kan bulmak zor olduğundan dengeli elektrolit çözeltileri kullanılmaya başlandı. Böylece hastanelerde kan ihtiyacında azalma olmuştur. Ayrıca acil vakalarda sistemin hazırlanması da kolaylaşmıştır. Bu çalışmada kardiyopulmoner bypass prime solüsyonuna metiprednizolon ilave edilmeyen (Grup A) 20 hasta ve metiprednizolon ilave edilen (Grup B) 20 hasta olmak üzere toplam 40 hasta dahil edildi. Hastalarda rutin olarak kontrol edilen preop kan değerleri olan hemogram parametresi olarak RDW-SD, glukoz, lenfosit, lökosit, hct, plt ve operasyon sonrası rutin olarak kontrol edilen yine aynı değerlerin verileri değerlendirilerek karşılaştırıldı. Lenfosit, lökosit, rdw-sd, lökosit, hct, plt değerleri ile yoğun bakım kalış süresi, entübe kalış süresi ve drenaj miktarı verilerilerine bakıldığında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı (p>0,05). Metilprednizolon kullanılmayan olguların hastanede kalış süreleri 3 ile 11 gün arasında değişmekteyken, metilprednizolon kullanılan olgularda bu süre 2 ile 11 gün arasında değişiklik göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In the first periods of cardiac surgery, blood was added to the prime solution. Balanced electrolyte solutions were started to be used since it was difficult to find blood in long-lasting heart surgery cases. Thus, in hospitals, there was the need for blood a decrease in. It is also easier to prepare the bypass system in emergency cases. In this study, a total of 40 patients, including 20 patients without methyprednisolone (Group A) and 20 patients with methylprednisolone added (Group B) to included in the cardiopulmonary bypass prime solution. As a parameter of hemogram RDW-SD, glucose, lymphocyte, leukocyte, hct, plt, and postoperatively routinely controlled data were compared and evaluated. There was no statistically significant difference between lymphocyte, leukocyte, RDW-SD, leukocyte, hct, plt values and the stay of intensive care unite, intubation time and drainage amount (p> 0.05). While the length of hospital stay of patients without Prednol-L varies between 3 and 11 days, this period varies between 2 and 11 days in patients who use Prednol-L. When the median values were compared between the groups, the difference was statistically significant.