İzmir Körfezinde dağılım gösteren kupez balığının (Boops boops, l. 1758) bazı biyolojik özellikleri
Some biological aspects of the bogue (Boops boops, l. 1758) from İzmir by
- Tez No: 77345
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT CİHANGİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmada, kupez balığı'nın ( Boops boops. L., 1758) İzmir Körfezi'nde büyüme ve üremesi saptanmaya çalışıldı. Temmuz 1996- Mayıs 1997 tarihleri arasında toplanmış 1065 adet örnek incelendi. Yapılan incelemeler sonucunda, Von Bertalanfy büyüme eşitliği Lt=34,55. eC0'15*1^1'7182) şeklinde oluşturuldu. Total-çatal boy arasındaki ilişki, erkek bireylerde Y=-0,0741+ 1,185*X, dişi bireylerde Y=-0,4856+l,1252*X, tüm bireylerde Y =-1,8985 +1,401*X olarak bulundu. Kupez' de büyüme izometrik'tir. Total mortalitenin 1,70, doğal mortalitenin 0,39, balıkçılıktan doğan mortalitenin 1,32 olduğu hesaplandı. Üreme yüzey suyu sıcaklığının 12-13 C° olduğu, mart ve nisan aylarında gerçekleşmektedir. Örneklerde cinsiyet oram l:0,75'dir. İlk cinsel olgunluk boyu, dişi bireylerde 13 cm, erkek bireylerde 12 cm'dir. Fekondite'nin belirlenmesinde“sulanmış yumurta yöntemi”kullanıldı. Bir defalık fekondite'nin mart ve nisan aylarında farklı olduğu görüldü. Bir defada bırakılan yumurta sayısı ile total boy arasındaki ilişkide denklemler, mart ayı için Y= -77,75 + 19,67*X, nisan ayı için Y=-5800+43,09*X oluşturuldu.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the growth and reproduction of the bogue ( Boops boops, L., 1758 ) in Izmir Bay. 1065 samples, collected during July 1996-May 1997, were studied. Von Bertalanfy Growth equation was described as: 1^=34,55. e^»15*1*1.7182). Relationships between total length and fork length were calculated as Y=-0,0741+ 1,185*X for males, Y=- 0,4856+l,1252*X for females, Y =-1,8985 +1,401*X for all samples. Growth of the bogue was isometric. Total mortality of the bogue was 1,70, natural mortality is 0,39, fishing mortality was 1,32. Reproduction occured when surface temperature was 12-13 °C in march and april 1997. Sex ratio was calculated as 1:0,75. The“hydrated oocyt method”used for the estimation of the batch fecundity. Batch fecundity were different in march from april. Relationships between batch fecundity and total length were described as: Y= -77,75 + 19,67*X for march, Y= -5800 +43,09*X for april.