Water potantial of the cuphrates-tigris basin in the middle-east
  1. Tez No: 77346
  2. Yazar: YALÇIN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜNAL ÖZİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hidrolik ve Su Kaynakları Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Mezopotamya'da, Al-Quma yakınlarında birleşerek körfeze akan Şatt-Al-Arab'ın iki büyük kolu niteliğindeki Fırat - Dicle havzasının su potansdiyeli, Türkiye'deki akışların ayrıntılı analizi; elde edilen birim akışların (l/s/km2), uygun değişiklikler yapılarak, akım gözlem istasyonu kontrolunda olmayan veya verisi bulunmayan althavzalara aktarılması; bu althavzalann alanlarının (km2) belirlenmesi; alanların uygun birim akış ile çarpılmasıyla su potansiyelinin hesaplanması esasına dayanan bir yaklaşımla belirlenmiştir. Bu değerlerin toplanmasıyla, bütün akarsu kollan ve hatta su vermeyen alanlar da dahil, Fırat - Dicle sisteminin toplam su potansiyeli uzun süredeki ortalama akış olarak hesaplanmıştır. Bu bulgulara göre, Fırat'ın su potansiyeli yaklaşık olarak: a) Türkiye'deki 121.560 km2 yağış alanından 1013 m3/s(31,9km3/yıl); b ) Suriye'deki 87.300 km2 yağış alanından 135 m3/s ( 4,3 km3/yıl); c ) Irak'daki 182.800 km2 yağış alanından 26 m3/s ( 0,8 km3/yıl); d ) ve Suudi Arabistan'daki 58.000 km2 yağış alanından ihmal edilebilir mertebede; bulunmaktadır. Sonuçta Fırat'ın toplam su potansiyeli 1174 m3/s veya 37 km3/yıl (milyar m3) değerine ulaşmaktadır. Bu sonuçlar, mevcut yayınlarda sözü edilen değerler arasında üst seviyelerde yer almaktadır. Bu bulgulara göre, Dicle'nin su potansiyeli yaklaşık olarak: a ) Türkiye'deki 57.61 5 km2 yağış alanından 763 m3/s (24, 1 km3/yıl); b ) Suriye'deki 850 km2 yağış alanından 3 m3/s ( 0, 1 km3/yıl); c ) İran'daki 39.400 km2 yağış alanından 33 1 m3/s ( 1 0,4 km3/yıl) (Kerkeh ve Karun hariç); d ) Irak'daki 146. 150 km2 yağış alanından 736 m3/s ( 23,2 km3/yıl); Sonuçta Dicle'nin toplam su potansiyeli 1833 m3/s veya 58 km3/yıl (milyar m3) değerine ulaşmaktadır. Bu sonuç, mevcut yayınlarda sözü edilen değerler arasında üst seviyelerde yer almakta ve pek çoğundan belirgin şekilde yüksek bulunmaktadır. Fırat - Dicle su potansiyelinin değişik kestirimlerindeki birkaç km3/yıl seviyesindeki farklar, Ürdün ırmağı havzası ülkelerinin,“su savaşları”senaryolarını önleyecek, 2 km3/yıl su gereksiniminden açıkça fazladır.
Özet (Çeviri)
The water potential of Euphrates & Tigris basin in Mesopotamia, forming the two main branches with confluence near Al-Quma and flowing unified as Shaft Al-Arab towards the Gulf, is estimated by an approach, based on a detailed analysis of discharges in Turkey, transferring the obtained data on unit discharges (1/s/km2), through appropriate modifications, on subbasins uncontrolled by gaging stations or where such data is not available; determine the drainage areas (km2) of these subbasins; and through multiplying the areas by the relevant unit discharges, estimate the water potential of them. Thus, the total water potential of the Euphrates-Tigris system, including all tributaries and virtually non-contributing areas, is computed as long term average discharges, by adding these estimates to recorded values at streamgaging stations. The results showed that the water potential of Euphrates was about: a ) 1013 m3/s (3 1.9 km3/year) from 121,560 km2 drainage area in Turkey, b ) 135 m3/s ( 4.3 kmVyear) from 87,300 km2 drainage area in Syria; c ) 26 m3/s ( 0.8 km3/year) from 182,800 km2 drainage area in Iraq; d ) virtually negligible from 58,000 km2 drainage area in Saudi Arabia. The resulting total water potential of Euphrates amounts thus to about 1174 m3/s or 37 km3/y (billion m3 / year). These results range in the upper levels of values cited in existing publications. The results showed that the water potential of Tigris was about: a ) 763 m3/s ( 24. 1 km3/year) from 57,61 5 km2 drainage area in Turkey; b ) 3 m3/s ( 0. 1 kmVyear) from 850 km2 drainage area in Syria; c ) 331 m3/s ( 10.4 km3/year) from 39,400 km2 drainage area in Iran (excluding Kerkeh and Karun); d ) 736 m3/s ( 23.2 km3/year) from 146, 150 km2 drainage area in Iraq. The resulting total water potential of Tigris amounts to about 1833 m3/s or 58 kmVyear. These results range also in the upper levels of values cited in existing publications, and are significantly larger than most of them. The differences of a couple of knrVyear in various estimates of the water potential of Euphrates & Tigris exceeds clearly the 2 km3/year water needed for Jordan basin countries, in order to avoid“water war”scenarios.