İzmir Körfezi, İnciraltı iskelesi ayaklarındaki Mytilus galloprovincialis lam. fasiesinin biotası ve mevsimsel değişimleri üzerinde araştırmalar
- Tez No: 16039
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TUNCER KATAĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
30 8-ÖZET Akdeniz havzasının kuzey kıyılarında dağılım gösteren M. galloprovincialiş fasiesinin biotasını belirlemek ve daha önce bu konuyla ilgili olarak tzmir körfezinde yapılan çalışmalarla karşılaştırmak amacıyla, yapılan bu çalışmada, İzmir'in 10 km9 batısında bulunan Inciraltı balıkhalinin arkasındaki bölgeden toplam 10 örnekleme yapılmıştır «Örnekleme materyalinin değerlendirilmesi sonucunda, 11 alg ve 37 hayvan türü olmak üzere toplam 48 tür saptan mıştır» Tür tesbitinin yanında, bitkisel türler ve koloni oluş turan hayvansal grupların dışında kalan türlerin birey sayıları, ortalama bolluk ve ortalama kısmi baskınlıkları ile sistematik grupların kalitatif baskınlıkları belirlenmiştir. Tür zenginliği ve Kalitatif Baskınlık bakımından 15 tür ve % 31 »25 kalitatif baskınlık ile Crustacea ' nın ilk sırayı aldığı bunu 13 tür ve $27f08 kalitatif baskınlıkla Polychaeta'nm izlediği saptanmıştır »Birey sayısı, ortalama bolluk ve ortalama kısmi baskınlık açısından fasiese ismini veren Ma M.galloprovincialis ' in 9110 birey, 911*0 ortalama bolluk ve % 44,810 ortalama kısmi baskınlıkla ilk sırayı oluşturduğu, bu türü Elasmopus rapax ' ın izlediği bulunmuştur,»
Özet (Çeviri)
31 ': SUMMARY The aim of this investigation as determination of biota of M.galloprovincialis living in the Norths coasts of Mediterranean and to have comparision the results with previously done on the same subject in Izmir Bay, 10 samples were collected from behind of Inciralti Fish Market located 10 km west of Izmir. As the result of studies totally 48 species had been recorded as 11 algae and 37 animal. Beside the determination of species individual number of species average fertility, average dominancy and qualitative dominancy of systematik groups except- plants and animal species which lives colonically of the species have been calculated. According to the number of species Crustacea repre sented with 15 species while Polychaeta 13 and as quali tative dominancy Crustacea and Polychaeta had 31? 25 % and 2? $03 % respectively,M«galloprpvincialiş represen ted by individuals with 911,0 Mean Abundance and 44,310 % Mean Dominancy as the first species and it had followed by Elasmopus rapax.