Ergenlerde ebeveyn duygusal erişilebilirliğin dijital oyun oynama motivasyonları ve bazı değişkenler açısından incelenmesi
The investigation of the parental emotional accessibility in adolescents in terms of dijital game playing motivations and some variables
- Tez No: 773453
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN DENİZLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırmanın amacı ergenlerin dijital oyun oynama motivasyonlarının, ergenlerin duygusal erişilebirliklerini yordayıp yordamadığını incelemek ve ebeveynin duygusal erişilebilirliği ile dijital oyunlara yönelik ebeveyn davranışları, öğrencilerin sınıf düzeyi, cinsiyeti ve günlük ortalama dijital oyun oynama süreleri gibi değişkenler arasında anlamlı farklar olup olmadığını incelemektir. Araştırmanın çalışma grubunu 2021-2022 eğitim öğretim yılında İzmir ili Konak İlçesi devlet liseleri ve özel liselerde öğrenim görmekte olan 9, 10 ve 11. sınıf düzeylerinde 287 erkek, 384 kız öğrenci olmak üzere toplamda 671 öğrenci oluşturmaktadır. Çalışma grubunu belirlemek için tabakalı örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırma kapsamında kullanılan ölçekler“Ebeveynin Duygusal Erişilebilirliği Ölçeği”ve“Dijital Oyun Oynama Motivasyonları Ölçeği”dir. Öğrencilerin kişisel bilgilerine ve ebeveynlerinin dijital oyun oynamaya yönelik davranışlarına ilişkin veriler ise araştırmacı tarafından uzman görüşleri alınarak hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”ve“Dijital Oyun Oynamaya Yönelik Ebeveyn Davranışları”formlarından elde edilmiştir. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Verilerin analizinde bağımsız değişkenlerin (dijital oyun oynama motivasyonları), bir bağımlı değişkeni (ebeveynlerin duygusal erişilebilirliği) yordama gücünü saptayabilmek amacıyla çoklu doğrusal regresyon analizi kullanılarak incelenmiştir. Dijital oyun oynamaya yönelik ebeveyn davranışları, öğrencilerin cinsiyeti, sınıf düzeyleri ve günlük ortalama dijital oyun oynama süreleri değişkenleri ile ebeveynin duygusal erişilebilirliği arasında anlamlı bir fark olup olmadığı T Testi ve ANOVA ile incelenmiştir. Çoklu doğrusal regresyon analizi sonuçlarına göre; ergenlerin dijital oyun oynama motivasyonlarının, ebeveynlerin duygusal erişilebilirlik puanlarını yordamadığı saptanmıştır. Dijital oyun oynama motivasyonları alt kategorileri olan“Başarı ve Canlanma”,“Merak ve Sosyal Kabul”ve“Oyun İsteğinde Belirsizlik”motivasyonları ve ebeveynin duygusal erişilebilirlik puanları arasında anlamlı bir yordayıcılık saptanmamıştır. Dijital oyun oynamaya yönelik ebeveyn davranışları ve ebeveynlerinin duygusal erişilebilirlikleri arasındaki anlamlı farklar saptanmıştır. Ayrıca cinsiyet ve sınıf düzeyleri değişkenleri ile ebeveynin duygusal erişilebilirliği puanları arasında anlamlı fark saptanmıştır. Araştırmaya katılan öğrencilerin sınıf düzeyleri ile ebeveynlerinin duygusal erişilebilirlik puan ortalamaları karşılaştırıldığında, iki değişken arasında anlamlı farklar olduğu tespit edilmiştir. Sınıf düzeyi arttıkça ebeveynin duygusal erişilebilirlik puan ortalaması düşmektedir. Ebeveyne en yüksek duygusal erişilebilirlik puan ortalaması 9. Sınıf düzeyindedir. Saptanan diğer bulgulara göre lise öğrencilerinin ebeveyn duygusal erişilebilirlik puanları incelendiğinde anne duygusal erişilebilirlik puan ortalamalarının, araştırmadaki tüm yaş düzeylerinde baba duygusal erişilebilirlik puan ortalamalarına göre daha yüksek olduğu bulunmuştur. Öğrencilerin cinsiyetlerine göre ebeveynlerinin duygusal erişilebilirlik puanları incelendiğinde ise en yüksek ebeveyn duygusal erişilebilirlik puan ortalamasının erkek öğrencilerin anne erişilebilirlik puan ortalamaları olduğu saptanmıştır. Ancak ergenlerin ebeveynlerinin duygusal erişilebilirlik puanları ile dijital oyun oynama süreleri arasında da anlamlı fark olmadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate whether parents' emotional accessibility predicts or not, the relationship between emotional accessibility of parents and and to examine the relationship of emotional accessibility of parents to parental behaviors towards digital games, students' gender, class levels, and digital game playing time. The study group consists of 671 students. (287 male and 384 female students who study at 9th, 10th, and 11th grades in public and private schools in Konak, İzmir.).“Stratified sampling method”is used to determine the study group. After the size of each layer was determined, the high schools to be selected as sample are selected with random sampling method. Research data was obtained by using Lum Emotional Availability of Parents (LEAP) Scale and Motivation of Playing Games Scale. Additionally, data on personal information was obtained by using the Personal Information Form, created by the researcher with the opinions of experts. In the study correlational survey research design M is used. Data were analyzed data analyis by using multiple linear regression analysis to determine the predictive power of independent variables (digital game playing motivation) for a dependent variable (parental emotional accessibility). The relationship between parent's behaviors towards digital games, adolescents' gender, grade level and digital game playing time variables and parent's emotional accessibility were examined using the ANOVA and T tests. In result, there was no relationship between emotionally accessibility of parents and adolescents' digital game playing motivations, which are“Success and Revival”,“Curiosity and Social Acceptance”,“Vagueness in Game Motivation”. The motivation with the highest average score among the digital gaming motivations of the adolescents participating in this study was found to be“Curiosity and Social Acceptance”. Nevertheless, it was found that there was a significant relationship between parental emotional accessibility levels and parental behaviors towards digital game playing. Based on thee results of multiple linear regression analysis, it was found that there were significant relationships between the parental behaviors towards digital game playing and the emotional accessibility of the parents of adolescents even though the digital game playing motivation of high school students did not predict the parental emotional accessibility scores. The relationship between parental behaviours towards digital game playing and parental emotional accessibility is handled separately for each behavior in the findings section. Furthermore, it was revealed that there is a remarkable relationship between gender and class level variables and parental emotional accessibility. When the parental emotional accessibility scores of high school students are studied, it is observed that the average of maternal emotional accessibility scores are higher than the average of paternal emotional accessibility scores in all age groups. When the class levels of participants and the average of their parents' emotional accessibility scores are compared, there is a negative relationship between the two variables. The higher is the class level, the lower the parental emotional accessibility. However it was determined that there no relationship between the daily average of digital game playing and parental emotional accessibility.