Çalışma durumuna göre kadınların sezgisel yeme davranışı, yeme tutumu ve beslenme durumunun incelenmesi
Investigation of women's intuitive eating behavior, eating attitude and nutrition status based on their working status
- Tez No: 773452
- Danışmanlar: PROF. DR. MAKBULE GEZMEN KARADAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu araştırma çalışma durumuna göre kadınların sezgisel yeme, yeme tutumu ve beslenme durumunun incelenmesi amacıyla 98'i çalışan 98'i çalışmayan olmak üzere 18-60 yaş aralığındaki 196 kadın ile yürütülmüştür. Çalışma verileri bireylerin demografik bilgileri, sağlık durumu ve beslenme alışkanlıklarına dair soruları içeren genel bilgiler formu, Sezgisel Yeme Ölçeği-2 (SYÖ-2), Yeme Tutum Testi-26 (YTT-26), Akdeniz Diyeti Uyum Ölçeği, Uluslararası Fiziksel Aktivite Ölçeği-Kısa Form ve üç günlük besin tüketim kaydı içeren bir form aracılığıyla yüz yüze görüşme yoluyla toplanmıştır. Boy uzunluğu, vücut ağırlığı, bel çevresi ve kalça çevresi ölçüleri araştırmacı tarafından alınmıştır. Çalışan ve çalışmayan kadınların SYÖ-2 puan ortalaması sırasıyla 3,5±0,46 ve 3,4±0,52 olarak bulunmuştur (p>0,05). Çalışmayan kadınların YTT-26 puanı çalışan kadınlarınkinden anlamlı oranda daha yüksek bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
This research was carried out with a total of 196 women, 98 were working and 98 were not working, between the ages of 18-60 in order to investigate intuitive eating, eating attitude and nutritional status in women based on their working status. Data were collected through face-to-face interviews using a questionnaire contained general information form regarding the demographic information, health status and eating habits of the individuals, Intuitive Eating Scale-2 (IES-2), Eating Attitudes Test (EAT-26), Mediterranean Diet Adherence Scale (MEDAS), International Physical Activity Questionnare (Short Form) and 3-day food consumption record. Height, body weight, waist circumference and hip circumference were measured by investigator. The mean IES-2 score for working and non-working women were 3,5±0,46 and 3,4±0,52, respectively (p>0,05). Non-working women had a statistically significantly higher EAT-26 total score than working women (p0,05).