Ergenlerde ebeveyn duygusal erişilebilirliği ve sosyal bağlılık arasındaki ilişkide öz şefkat ve akran desteğinin aracı rolleri
The mediating roles of self-compassion and peer support in the relationship between parental emotional availability and social connectedness in adolescents
  1. Tez No: 901633
  2. Yazar: MERVE DUMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYTEN EREN ARTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışma Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırmada, ergenlerin sosyal bağlılık düzeyinin cinsiyete göre incelenmesi ve ebeveyn duygusal erişilebilirliği ile sosyal bağlılık arasındaki ilişkide öz şefkat ve akran desteğinin aracı rollerinin test edilmesi amaçlanmıştır. İlişkisel araştırma yönteminin kullanıldığı araştırmanın örneklemini lisede öğrenim gören 773 ergen (399 kız, 374 erkek) oluşturmaktadır. Bu çalışmada veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Sosyal Bağlılık Ölçeği - Gözden Geçirilmiş Form, Ebeveyn Duygusal Erişilebilirliği Ölçeği, Öz Şefkat Ölçeği – Kısa Formu ve Algılanan Sosyal Destek Ölçeği – Akran Desteği Alt Boyutu Formu kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analizi için SPSS 20.0, PROCESS 4.2 ve LISREL 8.72 yazılımları kullanılmıştır. Pearson Korelasyon Analizi sonucunda, sosyal bağlılık ile anne ve baba duygusal erişilebilirliği, öz şefkat ve akran desteği arasında pozitif yönde orta düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır. Bağımsız Örneklemler T Testi Analizi sonucunda, erkek ergenlerin sosyal bağlılık düzeyinin kız ergenlerin sosyal bağlılık düzeyinden anlamlı biçimde yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Paralel Aracılık Etki Analizi neticesinde, anne ve baba duygusal erişilebilirliği ile sosyal bağlılık arasındaki ilişkiye, öz şefkat ve akran desteğinin pozitif yönde aracılık ettiği saptanmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular ilgili alan yazın çerçevesinde tartışılmış ve gelecek çalışmalar için uygulamacılar ve araştırmacılara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the social connectedness level of adolescents by gender and to test the mediating role of self-compassion and peer support in the relationship between parental emotional availability and social connectedness. The sample of the study, in which the relational research method was used, consists of 773 adolescents (399 girls, 374 boys) studying in high school. Personal information form, Social Connectedness Scale-Revised, Short Form of Self-Compassion Questionnaire and Lum Emotional Availability of Parents were used as data collection tools. SPSS 20.0, PROCESS 4.2 and LISREL 8.72 software were used to analyze the data obtained in the research. As a result of Pearson Correlation Analysis, a positive moderately significant relationship was found between social connectedness and maternal and paternal emotional availability, self-compassion and peer support. As a result of the Independent Samples T Test Analysis, it was concluded that the social connectedness level of male adolescents was significantly higher than the social connectedness level of female adolescents. As a result of the Parallel Mediation Effect Analysis, it was determined that the relationship between mother and father emotional availability and social connectedness was positively mediated by self-compassion and peer support. Research findings were discussed within the framework of the relevant literature and suggestions were presented to practitioners and researchers for future studies.