Erken evre endometrium kanseri tanısıyla opere edilen hastalarda lenfovasküler alan invazyonu ile diğer prognostik faktörlerin karşılaştırılması
Comparison of lymphovascular space invasion and other prognostic factors in patients operated on for early-stage endometrial cancer
  1. Tez No: 773469
  2. Yazar: İBRAHİM TAŞKUM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED HANİFİ BADEMKIRAN, PROF. DR. ÖZCAN BALAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Bu çalışmada Erken Evre Endometrium kanserinde (Evre 1-2) lenfovasküler alan invazyonu ile ilişkili prognostik faktörlerin araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmamızda, 2010-2020 yılları arasında kliniğimizde erken evre (Evre 1-2) endometrium kanseri tanısı ile birincil tedavide total histerektomi, bilateral salpingooferektomi ve/veya pelvik ve/veya paraaortik lenfadenektomi yapılan patoloji sonucu erken evre endometrium kanseri (Evre 1-2) olarak raporlanan 461 hastanın dosyaları taranmıştır. Hastaların klinikopatolojik ve demografik özellikleri değerlendirilmiştir. Hastaların yaş, kilogram, doğum sayısı, postmenopoz olup olmaması, histolojik tipine (Tip 1, Tip 2), histolojik grade'i(Grade 1-2-3), myometrial derinliği(1/2 myometriumu aşmış, aşmamış), alınan peritoneal sitolojisinin malign veya benign olması ile lenfovasküler invazyon olup olmaması karşılaştırılmıştır. Observed outcome ve predicted outcome arasındaki ilişki için Loess algoritması kullanılmıştır. Algoritmalar arasindaki ayırımını c-index(AUC) hesaplanarak değerlendirilmiştir. Bulgular: LVSI olan hastalar ile ileri yaş (p=0.006), menopozun varlığı (p=0.03), histolojik tip olarak Tip 2 olması (p=
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to investigate the prognostic factors associated with lymphovascular space invasion in Early Stage Endometrial Cancer (Stage 1-2). Methods: In our study, the files of 461 patients who were diagnosed with early stage (Stage 1-2) endometrial cancer in our clinic between 2010 and 2020 and who underwent total hysterectomy, bilateral salpingo-oophorectomy and/or pelvic and/or paraaortic lymphadenectomy in the primary treatment, and whose pathology results were reported as early stage endometrial cancer (Stage 1-2), were scanned. Clinicopathological and demographic characteristics of the patients were evaluated. Patients' age, kilograms, number of births, whether they are postmenopausal, histological type (Type 1, Type 2), histological grade (Grade 1-2-3), myometrial depth (1/2 myometrium exceeded or not), peritoneal cytology taken It was compared whether it was malignant or benign and whether there was lymphovascular invasion. Loess algorithm is used for the relationship between observed outcome and predicted outcome. The distinction between the algorithms was evaluated by calculating the c-index (AUC). Results: In patients with LVSI, advanced age (p=0.006), presence of menopause (p=0.03), Type 2 histological type (p=